Fortakas 8 700 30 100

Ateityje telefonus valdysime akimis, balsu ar mintimis?

Ar žinote, kas yra BCI? Tai sudėtingas prietaisas, dedamas ant galvos su keletu sensorių tam tikrose vietose. Jo tikslas – perduoti tam tikrus signalus smegenimis. BCI yra Brain-Computer Interface sutrumpinimas ir tai realus prietaisas, ne tik profesoriaus Ksaviero aksesuaras iš fantastinio filmo „X-menai“. Šiuo metu pasaulyje kuriamas prieinamas BCI aparatas, kuris būtų pajėgus valdyti protezus ir kompiuterius. Kadangi išmanusis telefonas labai priartėjo savo raida, galimybėmis ir pajėgumais prie kompiuterio, nenuostabu, kad vieną dieną išmanieji telefonai bus valdomi mintimis, o ne rankomis ar judesiais.

Kol kas esame dar embrioninėje BCI prietaisų kūrimo stadijoje. Samsung jau bando valdyti planšetinį kompiuterį, tačiau gali praeiti keletas metų, kol rezultatas bus optimalus. Tai nebe mokslinė fantastika. Tai vyksta iš tikrųjų. Ar mintimis valdomi mobilieji telefonai bus paklausūs? Be abejonės!

Visų pirma, tokio išradimo labai laukia šimtai tūkstančių neįgaliųjų, kurie yra prikaustyti prie lovos ir įkalinti savo nejudriuose kūnuose. Toks prietaisas leistų jiems bendrauti su savo giminaičiais beveik taip pat, kaip dabar tai daroma su išmaniųjų virtualiais asistentais Kortana, Siri, ir greičiausiai naujausiu asistentu Džarviu iš Facebooko. Tai būtų rimtas proveržis technologiniame ir socialiniame gyvenime.

Kitas segmentas yra tam tikrų specialybių atstovai – kariškiai, medikai, gelbėtojai, kurie ne visada turi galimybę išreikšti savo pageidavimus balsu.

Paprastiems žmonėms valdymas mintimis taip pat gali būti pakankamai naudingas tam tikrose srityse, nors ir ne visose. Šioje srityje galima „perspausti“ – bendraujant mintimis nebūtų vystoma kalbos funkcija. Nors ar tai blogai? Delfinai yra pasiekę aukštesnį smegenų išvystymo lygį (teoriškai), nei žmonės be kalbos.

Ar galima mintimis valdyti televizorių? Be abejo, bet visada išlieka dilema – kas iš šeimos narių sprendžia, ką žiūrėti. Juk išmanieji televizoriai kol kas gali rodyti tik vieną vaizdą vienu metu.

Kai kurie Samsung telefonai turi valdymo akimis funkciją. Jei viršutinėje įrankių juostelėje šalia wi-fi ikonėlės atsiranda akis, reiškia įjungta žvilgsnio aptikimo funkcija. Kamera tiesiog fiksuoja lėliukės judėjimą ir pagal tai atlieka tam tikras funkcijas. Pavyzdžiui, neleidžia ekranui išsijungti, kai į jį yra žiūrima.

Prietaiso valdymas žvilgsniu – dar vienas mokslinis eksperimentas, kuris suteikia daug vilčių. Tiesa, jau buvo bandymų valdymą žvilgsniu pritaikyti ir išmaniesiems telefonams. Juk dauguma jų priekyje turi kameras, o jos gali fiksuoti akies lėliukės judėjimo kryptį ir atstumą, todėl ši technologija yra visiškai reali. Mobilieji telefonai gali būti valdomi žvilgsniu ir mirksniais perduodant tam tikrus signalus. Ar ši technologija paplis ateityje? Gali būti, kad kai kurios funkcijos tikrai.

Beje, panašus valdymas gana neblogai išspręstas VR akiniuose, kur tiesiog reikia užvesti žymėjimo tašką ant tam tikros vietos ir jį palaikyti, kol bus aktyvuojama tam tikra funkcija. Tiesa, fiksuojamas ne pats žvilgsnis, o galvos pozicija, tačiau žvilgsnis gali būti koncentruojamas būtent į žymėjimo tašką.

Valdymas judesiu išspręstas jau dabar. Kai kurie išmanieji televizoriai turi kameras, tad reikia tik nuvesti ranką ant tam tikros vietos, palaikyti kurį laiką ir bus aktyvuojama viena ar kita funkcija. Čia veikia Kinect konsolės principas, kurią sukūrė Microsoft su partneriais (Kinect technologija gimė Izraelyje). Deja, išmanieji telefonai nepasižymi tokiu dideliu ekranu, kad jame būtų galima ištiesti abi rankas. Čia reikalingi kiti principai, tačiau tai nesudėtinga padaryti, kai yra kamera ir atitinkamos programėlės.

Kai kuriuose telefonuose jau yra įdiegta valdymo judesiais sistema. Kai darote asmenukes, rankos gali būti laisvos. Pakanka tik parodyti tam tikrą judesį ir telefonas iš karto nufotografuoja jus. Nereikia spausti mygtuko, esančio ant ekrano, dėl ko nuotraukoje gali matytis antra ranka. Ateityje tokių judesių tik daugės, tad ši technologija yra viena realesnių ateities technologijų, kuriomis pasižymės mobilieji telefonai.

Tai kokia gi ta išmaniųjų telefonų ateitis? Ploni ekranai, ilgai tarnaujančios baterijos ir... alternatyvus valdymas balsu. Kodėl? Juk ši technologija jau buvo žino prieš dešimtmetį, kai dar nebuvo išmaniųjų telefonų... Iki šiol valdymas balsu yra neišnaudotas. Virtualūs asistentai tik tobulinami. Tai reiškia, kad praeis dar ne vieneri metai, kol valdymas balsu bus efektyvus, kaip lietimai. Tada tik prasidės ir kitų alternatyvų paieška. Tai neatsitiks kitais metais. Ypač kai Nokia vėl išleidžia naują mygtukinio telefono modelį už 25 eurus. Tai rodo, kad mobilieji telefonai vis dar vystosi ir daro tai gana palaipsniui, prisitaikydami prie realių rinkos poreikių, ne tik mokslininkų užgaidų.