Fortakas 8 700 30 100

Dronai naujienose iš viso pasaulio

Pasauliniame naujienų sraute pastaruoju metu nemažai dėmesio skiriama ir civiliniams dronams. Savaime suprantama, kad kariniai dronai jau tapę lyg ir herojai, nors sėja tik mirtį, tačiau civiliniai dronai dar tik užkariauja naujienų antraštes. Pabandysime apžvelgti keletą įdomiausių naujienų.

Dronai stebės žmogaus kvėpavimą

IntelliNetSensors kompanija JAV pristatė vieną įdomų prietaisą. Specialų sensorinį aparatą, kuris gali stebėti žmogaus kvėpavimą per atstumą. Lynx6-A aparatas sveria ne daug, todėl gali būti pritvirtintas prie drono ir skraidinamas į sunkiai pasiekiamas vietas. Jo tikslas – surasti pasimetusius žmones ir stebėti jų fizinę būklę – pirmiausia, širdies ritmą ir kvėpavimą. Taip gali būti žinoma ir žmogaus sveikatos būklė, ar jis sužeistas. Tokie prietaisai gali būti naudojami įvairiuose paieškos operacijose, kai pasimeta keliautojai kalnuose, krūmynuose ar kitose sunkiai prieinamose vietose, nukentėjusiems po žemės drebėjimų, potvynių aptikti. Taip pat šis prietaisas gali būti panaudojamas ir teisėsaugos pareigūnų siekiant surasti pasislėpusius nusikaltimu įtariamus asmenis.

Policija labai susidomėjo dronais

Neseniai Paryžiuje įvyko kasmetinė policijos paroda Milipol 2015. Joje nemažai dėmesio sulaukė dronai ir jų technologijos. Ne vienas dronų gamintojas pademonstravo savo išradimus. Susidomėjimas – didžiulis, ypač po Paryžiaus teroristinių išpuolių. Prancūzijos policija jau dabar užsakinėja naujus dronus, kurie padės kovoje su terorizmu. Be stebėjimo įrangos dronai gali nešti ir 2 kilogramus sveriančią įrangą bei ginkluotę. Parodos metu buvo išdalinti apdovanojimai už inovacijas dronų saugumo srityje. Paradoksalu, bet šias metais laimėjo anti-dronų technologija. Tai speciali įranga, kuri trukdo dronams skraidyti ir rinkti bei perduoti informaciją – pertraukia valdymą ir droną nuleidžia ant žemės tam tikrose vietose. Tokia technologija labai reikalinga saugant strateginius objektus, kalėjimus, valstybines institucijas.

Dronų gamintojai „sudegė“

Pradėti verslą sunku. Net dronų srityje, kur konkurencija nėra labai didelė, nors jau dabar ryškėja pagrindiniai rinkos žaidėjai. Tuo įsitikino nedidelio drono Zano kūrėjai. Kickstarter.org masinio finansavimo portale jie paskelbė apie savo ketinimus sukurti asmenukių droną Zano. Surinka tikrai nemažai – 3,4 milijono dolerių. Deja dabar jie paskelbė, kad užsidaro. Pinigų investuotojai kol kas neatgavo. Iš keliolikos tūkstančių investavusiųjų, pagamintus dronus gavo tik keli šimtai. Be to jie siaubingai prastos kokybės. Neaišku, kaip toliau klostysi šio projekto pabaiga, tačiau profesionalus asmenukių dronas pasirodė per didelis iššūkis.

Dronas, kuris ore išbūna tiek, kiek reikia:

Amerikiečių kompanija CyPhy Works paskelbė, kad sukūrė droną, kuris ore gali išsilaikyti tiek, kiek reikia nenusileidęs ant žemės. Dronų baterijų problema yra labai rimta, nes dabar jie ore laikosi labai nedaug – nuo kelių minučių iki poros valandų. Kaip gi jie išsprendė šią problemą? Ne, tai ne saulės baterijos, kurių neužtektų kokybiškai pakrauti baterijas per tokį trumpą laiką. Tiesiog jie prikabino kabelį prie drono. Jis gali pakilti į 180 metrų aukštį, nes kabelis labai plonas ir lengvas. Toks dronas gali rasti savo nišą apsaugos srityje, kur galima leisti būti prisirišusiam laidu.

Dronas, kuris sodins medžius:

NASA dirba su nauju projektu. Tai dronas, kuris sodintų medžius. Tam reikalui yra panaudojami seni žvalgybiniai dronai. Jiems pritvirtinama ne tik stebėjimo sistema, bet ir sėklų išmetimo mechanizmas. Tokiu būdu dronas gali išžvalgyti vietovę ir perduoti duomenis į kompiuterį, kuris sudaro 3D žemėlapį. Tada nustatoma, kuriose vietose galima pasėti medžiui. Dronas tiksliai tose vietose išmeta specialias kapsules, kuriose yra sėklos ir nedidelis kiekis trąšų, kad augalas geriau prigytų. Tokia technologija gali būti panaudota sunkiai prieinamų vietų apželdinimui, pavyzdžiui, kalnuose, krūmynuose ir t.t., kur žmonių buvimas sukelia problemų.

Daugiausia naujienų – apie dronų registraciją ir teisinius dalykus. Jos Lietuvoje kol kas neįdomios, nes susijusios su vietos įstatymais.