Fortakas 8 700 30 100

Dulkių siurblių istorija

Buitiniai dulkių siurbliai gerokai palengvina namų tvarkymą, ir kartais sunku įsivaizduoti, kaip būtų galima efektyviai sutvarkyti namus, nenaudojant šio įrenginio. Ir vis dėlto, dulkių siurbliai nėra labai senas išradimas – jie buvo sukurti kiek daugiau nei prieš šimtą metų, 1912-aisiais, kuomet švedas Axel Wenner-Grenas pristatė pirmąjį dulkių siurblį. Pirmasis toks įrenginys buvo pavadintas „Lux 1“, tačiau patys pirmieji dulkių siurbliai nelabai priminė šiuolaikinius – pirmasis dulkių siurblys buvo toks didelis ir sunkus, kad jį pernešti iš vienos vietos į kitą buvo praktiškai neįmanoma.

Pirmasis dulkių siurblys pasižymėjo puikiais valymo rezultatais

Pirmasis buitinis siurblys „Lux 1“ buvo pagamintas iš odos, plieno ir medžio. Nors ir iki XX amžiaus pradžios buvo bandyta sukurti panašius įrenginius, tačiau „Lux 1“ veikė kur kas tyliau, ir galėjo itin efektyviai susiurbti dulkes. Laboratoriniai tyrimai parodė, kad buitinių dulkių siurblių pirmtako galia buvo labai panaši į tų dulkių siurblių, kuriuos naudojame šiandien. Naujas sukurtas įrenginys gana greitai išpopuliarėjo – praėjus vos porai metų dulkių siurblių gamybos poreikis smarkiai išaugo.

Electrolux kompanija greitai švęs šimtmetį

Praėjus vos dvejiems metams po pirmojo dulkių siurblio pristatymo buvo įkurta „Electrolux“ kompanija, kuri yra populiari iki šių dienų. Kompanijos įkūrėjas Axel Wenner-Grenas patobulino pirmąjį dulkių siurblio modelį, ir sukūrė naują jo dizainą, pavadintą „V modeliu“. Šis dulkių siurblio modelis buvo ne vertikalus, bet horizontalus, ir, nors dar neturėjo ratukų kaip dauguma šiuolaikinių dulkių siurblių, tačiau jį jau buvo galima gabenti iš vienos vienos į kitą.

Dulkių siurblio dizaino tobulinimas

Ketvirtajame dešimtmetyje „Electrolux“ kompanijai pagelbėjo dizaineris Raymondas Loewy, kuris patobulino sukurtą dulkių siurblio dizainą. Raymondui Loewy prisijungus prie šios kompanijos, dulkių siurblių dizainas tapo „Electrolux“ varomąja jėga. Šiuo laikotarpiu didelis dėmesys buvo skiriamas vartotojų poreikių aiškinimuisi – rinkti duomenys apie dulkių siurblių vartotojų poreikius bei tvarkymosi įpročius, ir tai leido dar labiau patobulinti sukurtus dulkių siurblius.

Septintas dešimtmetis: pasirodė pirmieji poieriniai siurblių maišeliai

1964 metais sukurtas naujas modelis – „Luxomatic Z90“, kuris turėjo susukamą laidą, dulkių indikatorių ir uždarus popierinius maišelius, kuriuose buvo surenkamos dulkės. Specialus indikatorius įspėdavo, kad dulkių siurblio maišelis jau yra pilnas, ir jį pakeitus nauju buvo galima siurbti toliau. Dulkių siurbliai su popieriniais maišeliais yra populiarūs iki šių dienų – juos itin paprasta naudoti, ir dulkių siurblių valymas nepareikalauja daug pastangų.

Dulkių siurbliai robotai

Pirmieji dulkių siurbliai robotai pasirodė praėjus dar keliems dešimtmečiams – 1996 metais buvo pristatyti pirmieji automatiškai veikiantys dulkių siurbliai „Trilobite“. Tokį pavadinimą įrenginiai įgavo išnykusių gyvūnų – plokščių nariuotakojų garbei. Praėjus šešeriems metams po pirmojo dulkių siurblio roboto pristatymo, automatiniai dulkių siurbliai pradėti masiškai gaminti. Pirmasis dulkių siurblys robotas buvo 35 cm skersmens ir 13 cm aukščio. Siurblys aplinkoje orientavosi ultragarso pagalba, todėl galėjo išvengti kliūčių. Dulkių siurblys robotas, pristigęs energijos, pats grįžo į pakrovimo stotelę, todėl robotų savininkams nereikėjo rūpintis robotų įkrovimu.

Tyliau veikiantys dulkių siurbliai

Iki 2003 metų dulkių siurblių keliamas triukšmas vis dar buvo gana didelė problema, todėl „Electrolux“ kompanija iškėlė šį klausimą. Atlikta apklausa parodė, kad didžioji dalis moterų nori tvarkyti namus tuomet, kada jų vaikai miega, ir didelis triukšmas paprasčiausia to neleidžia. Kompanijos inžinieriai atrado sprendimą, kaip būtų galima sumažinti dulkių siurblio keliamą triukšmą, ir rinkoje pasirodė tyliausiai veikiantis dulkių siurblys – „Ultra Silencer“.  Buvo atlikti specialūs tyrimai, kurie parodė, kad šio dulkių siurblio keliamas garsas nėra girdimas kaimynams, ir taip pat netrikdo vaikų miego.

Bateriniai dulkių siurbliai

Belaidžiai dulkių siurbliai, veikiantys baterijomis, pasirodė 2004 metais – „Electrolux“ kompanija sukūrė puikaus dizaino dulkių siurblį, pavadintą „Ergorapido“. Šis dulkių siurblys – tai du viename (didelis dulkių siurblys- šluota ir mažas rankinis dulkių siurblys). „Ergorapido“ pelnė tarptautinį dizaino apdovanojimą, ir tapo geriausiai parduodamu belaidžiu dulkių siurbliu visame pasaulyje. Tai – lengvas, sveriantis vos 2,5 kg, labai manevringas – gali judėti 180 laipsnių kampu, dulkių siurblys. Taip pat svarbu ir tai, kad  šis prietaisas padeda greitai ir efektyviai išvalyti namus.

Geriausiai įvertinti modeliai

2008 metais „Electrolux“ kompanija pristatė dar vieną dulkių siurblio modelį – „Ultra One“, kuris vadinamas geriausiu šios kompanijos sukurtu dulkių siurbliu. Šis dulkių siurblys yra labai galingas, tačiau veikia itin tyliai. Net 11 pasaulio šalių atlikti tyrimai parodė, kad būtent šis dulkių siurblio modelis yra pats geriausias rinkoje.

Tais pačiais metais išaugo susirūpinimas vartotojų išmetamu šiukšlių kiekiu ir klimato kaita, todėl „Electrolux“ kompanija išleido dulkių siurblių seriją, kuri buvo pagaminta iš perdirbto plastiko. Šie dulkių siurbliai tausojo elektros energiją. Po ketverių metų šios dulkių siurblių serijos gretas papildė ir dar vienas dulkių siurblio modelis – „Ergorapido Plus Green“.

22012 metais atlikta ir dar daugiau dulkių siurblių patobulinimų. „Electrolux“ pristatė „Brush Roll Clean“ funkciją, kuri užtikrino greitesnį dulkių siurblio šepečio valymą – tereikia paspausti antgalį, ir viduje sumontuoti peiliukai nuvalo šepetyje esančias sąvėlas.

Šimto metų dulkių siurblių istoriją vainikavo sukurtas „Ultra One Mini“ dulkių siurblys, kuris buvo trečdaliu mažesnis už „Ultra One“, tačiau pasižymėjo tikrai puikia trauka, tyliu veikimu ir manevringumu.

Nors šiandien naudojami dulkių siurbliai gerokai skiriasi nuo pirmojo sukurto dulkių siurblio modelio, tačiau principas išliko toks pat. Šis pakankamai naujas išradimas tikrai leidžia mums namus tvarkyti kur kas greičiau, ir dauguma mūsų neįsivaizduotų namų tvarkymo be šio įrenginio..