Fortakas 8 700 30 100

IPv4 protokolo eros pabaiga – pasitinkame IPv6

Renkatės naują maršrutizatorių? Rekomenduojama atkreipti dėmesį į tai, kokį protokolą palaiko maršrutizatorius – seniau karaliavusi IPv4 keičia IPv6, tad svarbu pasirūpinti, kad naujas maršrutizatorius palaikytų šį protokolą.  Naujausių modelių maršrutizatoriai paprastai palaiko šį protokolą, tad galite būti užtikrinti, kad rinkdamiesi nesuklysite. Jei nuspręsite įsigyti senesnį maršrutizatoriaus modelį, atkreipkite dėmesį į tai, ar bus palaikoma naujoji protokolo versija. Ipv6 – tai IP  (interneto protokolo) versija, kuri buvo sukurta tam, kad pakeistų ankstesniąją, Ipv4 versiją, ir galėtų padėti išspręsti prieš tai kildavusius nesklandumus. Ipv6 versija yra gerokai patobulinta, ir puikiai tinka nuolat kintančių parametrų tinklams. Maršrutizatoriai, palaikantys šį protokolą, yra patikimesni, tad ieškantys naujo įrenginio turėtų atsižvelgti į palaikomą protokolą.

Kokie didžiausi IPv6 privalumai?

Patobulintos versijos visada yra išleidžiamos ne šiaip sau. Kol vyravo Ipv4 protokolo versija, neretai tekdavo susidurti su įvairiais nesklandumais, tad atsirado poreikis sukurti naują, patobulintą versiją. Neretai yra klausiam, kodėl būtent IPv6, bet ne Ipv5. Atsakymas būtų labai paprastas – tiesiog toks pavadinimas jau yra naudojamas ST-II protokolui, todėl buvo pasirinktas tolimesnis skaičius.

  • Platesnis adreso ilgis: tai – vienas didžiausių naujojo protokolo privalumų. IP adreso ilgis praplėstas nuo 32 iki 128 bitų, ir dėl šios priežasties galima turėti daugiau adresavimo hierarchijos lygių. Adresai gali būti suteikiami didesniam įrenginių  skaičiui;
  • Paprasčiau formuojama antraštė: dalis Ipv4 antraštės laukų jau yra nenaudojami, arba nėra privalomi, todėl sukurtas paprastesnis antraštės formatas. Dėl šios priežasties interneto protokolo paketo apdorojimas tampa paprastesnis, ir tausojamas kanalo pralaidumas;
  • IPVv6 protokolas garantuoja didesnį saugumą – tą gali užtikrinti paketų turinio šifravimas (angl. ESP:Encapsulated Security Payliad) ir paketo siuntėjo tapatybės nustatymas (angl. AH: Authentication Header);
  • Automatiškai atrandami maršrutizatoriai užtikrina paprastesnę konfigūraciją. Tam jau nėra reikalingi papildomi įrenginiai, kurių reikėjo anksčiau;
  • Maršrutizatoriai gali paprasčiau skirstyti duomenų srautus, todėl sumažėja apkrova;
  • Kuriant patobulinimus visada žvelgiama į ateitį, tad ir kuriant IPv6 versiją buvo tikimasi, kad ateityje atlikti tam tikrus patobulinimus bus galima kur kas paprasčiau.


Kada visiškai pereisime prie IPv6 protokolo?

Stengiamasi, kad nuo IPv4 prie IPv6 protokolo būtų pereinama kuo sklandžiau. Sugalvotas ne vienas mechanizmas, ir visi jie yra nuolat tobulinami. Šiuo metu yra tikimasi, kad prie IPv6 prieisime palaipsniui – abu šie protokolai veiks visą perėjimo laikotarpį.

Neretai yra klausiama, kada visiškai pasibaigs IPv4 adresai, ir galima pasakyti, kad IANA (IPv4 adresus skirstanti organizacija) laisvų IPv4 adresų jau neturi. Visi adresai yra išdalyti įvairiems regioniniams interneto registrams.

Naujos galimybės

Nors IPv4 adresų stoka taip pat lėmė poreikį kurti naujesnę protokolo versiją, tačiau ši priežastis tikrai nebuvo pagrindinė. Senąja protokolo versija naudojomės daugiau nei dvidešimt metų, ir per šį laikotarpį buvo atrasta daugybė įvairių spragų, kurios neleido sklandžiai naudotis protokolu. Dvidešimtojo amžiaus technologijos gerokai skiriasi nuo ankstesniųjų, todėl buvo svarbu sukurti tokį protokolą, kuris galėtų palaikyti naujausius naudojamus įrenginius, kurie dabar yra gerokai patobulinti. Trečioji pramonės revoliucija, kuri yra siejama su internetu, leidžia išnaudoti pačias naujausias galimybes, tokias kaip įvairių elektronikos prietaisų jungimas tarpusavyje ir valdymas – pavyzdžiui, tarpusavyje sujungti liftai ar buitinė elektroninė technika gali būti valdoma naudojant interneto protokolą, ir čia nepakanka buvusios versijos. IPv6 žada išskirtinai dideles galimybes, kurios yra tiesiog būtinos šiuolaikiniam žmogui.

Platesnė adresų erdvė

Autokonfigūracija naudojant IPv6 protokolą, tampa kur kas paprastesnė nei naudojant ankstesniąją protokolo versiją. Pirmieji 64 bitai yra nustatomi pagal maršrutizatoriaus skelbimą (angl. Router Advertisement), o likę 64 išskaičiuojami iš MAC adreso. Nebėra reikalinga tinkle kaukė, o vartotojų skaičius tampa nesvarbus. Erdvė yra skirstoma kur kas paprasčiau. Kartais yra manoma, kad adresų apdorojimas bus ilgesnis, nes IPv6 adresas yra ilgesnis nei ankstesnės versijos, tačiau tai nėra tiesa – nors naujoji protokolo versija reikalauja didesnių procesoriaus resursų, tačiau antraštės yra paprastesnės, dėl to darbas nesulėtėja.

Ar maršrutizatorius palaiko IPv6 protokolą?

Jei maršrutizatoriuje veikianti operacinė sistema yra Linux, tokiu atveju galite būti tikri, kad šio protokolo palaikymas tikrai yra (jei ne, tokiu atveju IPv6 palaikymą galima pridėti atnaujinant operacinę sistemą). Priešingu atveju, informaciją jums gali suteikti maršrutizatoriaus gamintojas. Jei dar tik rinksitės naują maršrutizatorių, labai svarbu atsižvelgti į tai, ar bus palaikomas naujosios versijos protokolas – tai ypatingai svarbu tais atvejais, jei nusprendžiama rinktis naudotą maršrutizatorių. Nauji maršrutizatorių modeliai paprastai palaiko naująją protokolo versiją, tad dėl to galite būti ramūs, o tuo atveju, jei nesijausite užtikrinti, galėsite pasikonsultuoti su pardavėjais. Jei maršrutizatorių pirksite internetu, tokiu atveju galėsite rasti išsamų jo aprašymą, kuris tikrai leis sužinoti apie IPv6 palaikymą ir kitas maršrutizatoriaus galimybes.

IPv6 ir operacinė sistema

Visos šiuolaikinės operacinės sistemos palaiko naująją protokolo versiją, o tuo atveju, jei operacinė sistema nepalaiko naujosios versijos, paprasčiausiai galėsite atnaujinti operacinę sistemą. Įdiegti šį protokolą tikrai nebus labai sudėtinga, ir internetinėje erdvėje galėsite rasti instrukcijas, kaip tai galima padaryti, jei naudojamasi vienokiomis ar kitokiomis operacinėmis sistemomis.

Nors naujovės gana dažnai kelia nerimą, tačiau dėl naujesnės interneto protokolo versijos nerimauti tikrai nereikėtų – tai tik praplės galimybes, ir leis išspręsti ankstesnes technines problemas. Perėjimas nuo vienos versijos prie kitos nebus labai dramatiškas – šiuo laikotarpiu veiks abi versijos, todėl tai neturėtų sudaryti jokių nepatogumų. Svarbiausia pasirūpinti, kad įsigyjami maršrutizatoriai palaikytų naująją protokolo versiją, ir, jei reikia, atnaujinti operacinę sistemą.