Fortakas 8 700 30 100

Išmanieji telefonai su NFC

 

Kam žiūrėti įtempus akis, jei galima tai padaryti plačiai atmerktomis akimis, įsitaisius fotelyje priešais didelį ir kokybišką išmanųjį televizorių? Taip, kalbame apie vaizdo perdavimą iš 5 colių įstrižainės išmaniojo telefono ekranėlio į didelį 50-60 colių įstrižainės televizoriaus ekraną. Vienas iš efektyviausių būdų tai padaryti yra NFC. Įsivaizduokite vakarėlį, kuriame tiesiog iš savo telefono rodote vaizdus namuose esančiame išmaniajame televizoriuje. Net jei jūs tik svečias...

Kas yra NFC?

NFC yra Near Field Communication sutrumpinimas. Tai speciali technologija, kuri perduoda duomenis iš įrenginio į įrenginį jį tiesiog palietus. Teoriškai paliesti net nebūtina, nes šis ryšys veikia įrenginius padėjus kartu per 4 centimetrus.

O veikia jis RFID technologijos pagrindu. FRID yra duomenų perdavimo radijo bangomis technologija, kuri leidžia nedidelius duomenų kiekius perduoti į netoliese esančius įrenginius, palaikančius tuos pačius protokolus.

NFC buvo sukurta dar 1983 metais, tačiau išmaniuoji telefonai su šia funkcija atsirado palyginus neseniai. 2012 metais Sony sukūrė NFC technologija paremtą mokėjimų sistemą, kai prie specialaus terminalo tereikia tik priliesti telefoną ir viskas, lėšos nuskaitomos nuo mobilios sąskaitos. Vėliau NFC buvo pritaikyta ne tik mokėjimams, bet ir kitiems duomenims perduoti, pavyzdžiui, video failams, fotografijoms, prezentacijoms, dokumentams ir t.t.

NFC televizoriuose?

2013 metais Sony pristatė televizorius, kuriuose buvo įdiegtos Miracast ir NFC sistemos. Jų pėdomis pasekė ir LG. Prasidėjo išmaniųjų televizorių era. Išmanieji televizoriai su NFC tuo metu buvo gana brangūs, tačiau dabar jų kaina yra vidutinė arba net žemesnė už vidutinę. Kai kurių modelių jau nebegamina, todėl rasti tokį NFC televizorių yra gana sudėtinga. Jų paplitimas dar nėra labai didelis, nes išmanieji telefonai vis dar ne visur yra naudojami taip masiškai. Ar tai bus ateities technologija? Greičiausiai taip, nes ji labai patogi – pakanka priliesti išmanųjį telefoną prie televizoriaus korpuso arba pultelio ir vaizdas esantis telefone transliuojamas į televizorių be jokių laidų ar Wi-Fi ryšio.

Tiesa, atvirkščiai padaryti dar negalima. Tai kiek apriboja NFC technologijos galimybes.

Konkurentai Bluetooth ir Wi-Fi

Duomenų perdavimas radijo ryšiu yra pakankamai gerai paplitęs, tačiau kitokiu pavidalu. Tai Bluetooth. Jis geras tuo, kad duomenis gali perduoti per didesnį atstumą, nei 4 cm. Kai kuriuose įrenginiuose su Bluetooth duomenys perduodami ir 30 metrų atstumu.

Išmanieji televizoriai dabar masiškai renkasi Wi-Fi duomenų perdavimą. Kodėl? Priežastis gana paprasta – duomenų dydis. Tiek Bluetooth, tiek NFC yra skirti nedideliems duomenų kiekiams perduoti. Tačiau kaip su šiomis technologijomis reiktų transliuoti 4K raiškos filmą, kuris „sveria“ 50GB? Kiek valandų užtruktų, kol perpumpuotų visus reikalingus duomenis iš įrenginio į televizorių? Per daug, tad neefektyvios technologijos padedamos į šoną.

NFC gali transliuoti duomenis tik 400 kilobitų per sekundę greičiu, kai Bluetooth – 2 megabitų.

Bet kodėl NFC vis dar naudojama? Juk greitis toks nedidelis...

Atsakymas slypi kitoje vietoje. Norint pasinaudoti Bluetooth ryšiu, reikia suporuoti įrenginius, apsikeičiant tam tikrais duomenimis. Wi-Fi ryšys taip pat reikalauja autentifikacijos, reikia įvesti slaptažodį. Su savo įrenginiais tai nesudaro daug problemų, tačiau norint pasinaudoti kitų žmonių įrenginiais tai sukelia keblumų. NFC keblumų nesukelia, tad vakarėlio metu visi  telefonai, turintys NFC funkciją  gali per televizorių transliuoti nuotraukas ir video.

Kitas dalykas yra Bluetooth ir Wi-Fi sunaudojama energija. Niekam ne paslaptis, kad išmanieji telefonai greičiau išsikrauna, jei įjungtos šios dvi ryšio priemonės. Jau nekalbama apie tai, kas su baterija darosi kai perdavinėjami failai. Energijos suvartojama tikrai daug, todėl po keliolikos nuotraukų net ir gana talpios baterijos mobilieji telefonai gali atsidurti kišenėse. NFC ryšys tiek daug energijos nevartoja, todėl yra kur kas praktiškesnis.

Trečias privalumas – itin greitas NFC įrenginių susijungimas – per 0,1 sekundės dalį.

NFC kol kas labiau pritaikytas mokėjimams, nei nuotraukų perdavimui į televizorių, tačiau su laiku ši situacija turėtų pasikeisti. Tiesa, kyla nedidelė problema – NFC greitis lieka tas pats, o išmaniųjų telefonų kameros gerėja, megapikselių daugėja... Ar sugebės ateityje išmaniųjų televizorių gamintojai prisitaikyti prie augančių rinkos poreikių? Greičiausiai taip, nes šios srities lyderiai yra akivaizdūs. Tai Sony, LG, Samsung išmanieji telefonai ir išmanieji televizoriai yra lyderiai  pasaulyje. Apple tik neseniai pradėjo savo įrenginiuose diegti NFC, tad galima drąsiai teigti, jog netrukus ši technologija bus bent trečdalyje išmaniųjų telefonų.