Fortakas 8 700 30 100

Kam pirkti naują kompiuterį, kai galima atnaujinti atskirus komponentus?

Sunkiai sekasi žaisti „didesnius“ žaidimus? Nepakanka vietos failams diske? Kompiuteris „stabdo“? Tikrai nepulkite pirkti naujo kompiuterio, neįsitikinę, kad jo negalima tiesiog atnaujinti pakeičiant tam tikrus komponentus.

Prieš keletą metų atliktos apklausos  Didžiojoje Britanijoje rezultatai parodė, kad vidutiniškai kompiuteris tarnauja 4,5 metų. Dabar šie skaičiai turėtų būti sutrumpėję, nes poreikiai grafikai ir atminčiai auga kiekvienais metais. Kompiuterių komponentai  parduodami pakankamai sėkmingai, nes vis dažniau ir dažniau kompiuterių naudotojai nusprendžia atsinaujinti. Jei jūs turite senesnį kompiuterį, pasvarstykite, ar nereikėtų atsinaujinti taip pat. Problemiškiausios vietos yra RAM, procesorius, vaizdo plokštė ir atmintis. Čia pasitaiko daugiausiai gedimų, todėl nereiktų laukti ilgai, kad jos iki galo susidėvėtų ir sugadintų kompiuterį negrįžtamai.

RAM

Jei procesorius pakankamai galingas, tačiau trūksta vidinės atminties, sujungus kelias programas kompiuteris pradeda „stabdyti“. Tai yra dėl to, kad nepakankama operatyvinė atmintis (RAM). Šią situaciją išspręsti galima nusipirkus papildomų RAM plokštelių ir jas įdėjus į specialią vietą. Nepatyrusiam vartotojui tai būtų gana sunku padaryti, tačiau pasidomėjus tikrai galima.

Vaizdo plokštė

Vaizdo plokštė yra vienas svarbiausių elementų, jei jūsų kompiuteris skirtas filmų peržiūrai, darbui su grafika ar kompiuteriniams žaidimams. Senesnės vaizdo plokštės tiesiog nebus pajėgios susitvarkyti su naujais žaidimais, tad teks ją pakeisti.

Kompiuterio procesorius

Patyrę kompiuterių naudotojai gali pasikeisti ir patį procesorių. Pats pakeitimo procesas yra kruopštus darbas, tad reiktų labai atidžiai tai daryti. Jei nė karto nesate darę, pasikvieskite pagalbos. Kiek tai kainuoja? Intel Core i3 procesoriai kainuoja apie 120 eurų (4 kartos). Tokio procesoriaus pakanka studijoms skirtam kompiuteriui. Core i5 procesorių kainos prasideda nuo 180 eurų. Taigi atnaujinant procesorių reiktų pasvarstyti, ar tikrai neverta pirkti naujo kompiuterio, kuris kainuoja daugiau nei dvigubai brangiau...

Atmintis

Jei jūsų kompiuteris senas, greičiausiai jame įmontuotas 150-250 GB talpos HDD. Jo tikrai nepakanka kasdieninėms reikmėms. Pasikeisti kietąjį diską galima į kur kas talpesnį. 1 TB diskas kainuoja vos 50 eurų, todėl tai tikrai nebrangus atnaujinimas. Čia galimi keli variantai:

  1.        Senasis diskas lieka, plius pridedamas naujasis HDD. Kam išiminėti senąjį, jei galima į kompiuterį įdėti keletą diskų? Paprasčiausiai pridėkite dar vieną diską ir jame laikykite visus duomenis, o senąjį palikite operacinei sistemai ir programoms.
  2.        Senojo disko duomenys perkeliami į naująjį HDD. Yra būdų perkelti visus duomenis ir kompiuteryje naudoti tik vieną talpų diską.
  3.        Senojo disko duomenys perkeliami į naują SSD diską, o jis pats naudojamas duomenims. SSD diskas yra geresnis tuo, kad kompiuteris kur kas greičiau paleidžiamas ir greičiau veikia. Tuo tarpu, jei 150-250 GB duomenims pakanka, daugiau nieko pirkti nereikės.
  4.        Perkami du diskai – 250 GB SSD diskas operacinei ir programoms ir 1 TB HDD duomenims. Jei kompiuterio korpusas leidžia, galima sujungti visus tris. Senąjį naudoti atsarginėms kopijoms tam atvejui, jei kuris diskas sugestų (kas mažai tikėtina stacionariam kompiuteriui). Arba iš senojo pasidaryti išorinį diską įsigijus specialią dėžutę.
  5.        Perkate talpų SSD diską ir perkeliate ten OS ir programas bei duomenis. Šis variantas yra brangus. 1 TB SSD diskas kainuoja nuo 260 eurų. Pamenate 1TB HDD kainą? 50 eurų lyginant su 260 yra vis dar per brangus malonumas...

Optimaliausias variantas? Siūlytume „sužaisti“ su SDD ir HDD diskais, nes nušautumėte ne vieną „kiškį“: kompiuteris pasileistų greičiau, duomenys būtų apsaugoti sugedimo atveju, būtų vieta atsarginėms kopijoms daryti.

Būtent atmintis yra jautriausia vieta, nes 1 GB talpos kaina kiekvienais metais dramatiškai krenta. Tai reiškia, kad po 2 metų 1 TB SSD diskas gali kainuoti tiek, kiek dabar kainuoja HDD – 50 eurų (arba atitikmuo pagal to meto ekonominę padėtį ir perkamumo galią). Diskai yra tos kompiuterių detalės, kurias keisti galima vos ne kas metai. Tai nereiškia, kad jos greitai genda. Tiesiog nebepatenkina vartotojo poreikių.

Vaizdo ir garso plokštės taip pat yra jautrios tiek gedimams, tiek poreikiams. Dabar prasideda 4K raiškos turinio era. Tai reiškia, kad kitais metais atsiras daugybė žaidimų, pritaikytų 4K raiškos monitoriams ir ekranams. Senesnis kompiuteris tiesiog negalės perteikti tokio vaizdo ir mėgstamo žaidimo žaisti nebegalėsite, nors kiti parametrai tai leis daryti. Teks atnaujinti vaizdo plokštę. Tada kils dilema – gal įsigyti žaidimų konsolę (Xbox arba PS4) vietoj naujos vaizdo plokštės? Reikia viską blaiviai įvertinti.

Jei jūsų kompiuteris yra labai senas ir reikia atnaujinti viską, ką čia išvardinome, akivaizdu, kad pigiau bus įsigyti naują. Pavyzdžiui stacionarus Fortako kompiuteris kainuoja nuo 350 eurų (su i5 Core procesoriumi, kuris yra tinkamas ir darbui, ir žaidimams). Atnaujinant RAM, procesorių, vaizdo plokštę ir diskus susidarys tikrai didesnė suma. Ar verta? Spręsti jau patiems.

Kompiuterių komponentai nuolatos pinga, tačiau jų galingumai didėja, o tai tiesiogiai susiję su kaina. Pasikonsultuokite su profesionalais, prieš priimdami sprendimą.