Fortakas 8 700 30 100

Ar žinote, iš ko daugiausiai uždirba automobilių gamintojai? Tikrai ne iš pačių automobilių, o iš jų detalių. Verslo modelis čia paprastas – parduodame automobilį, kurį 3-5 metus tvarkome nemokamai (garantinis aptarnavimas), o vėliau savininkui reikės pirkti dalis ir automobilį taisyti pačiam. Tada ir užsidirbsime kalnus pinigų. Lietuvoje šis modelis sunkiai veikia, nes vis dar palanki terpė neoriginalioms dalims. Vakarų Europos šalyse to nėra ir detalių pardavėjai yra tie, kurie uždirba daugiausiai.

Palikime automobilių rinką nuošaliau ir pasižiūrėkime, kas dedasi kitoje mechanizmų rinkoje – buitinės technikos. Čia vaizdas skiriasi. Didieji gamintojai stengiasi pagaminti tokius mechanizmus, kad po garantinio aptarnavimo laikotarpio liktų tik įsigyti naują, o ne taisyti seną. Kai kurių prietaisų taisymas yra gana sudėtingas. Šiandien norėtųsi apžvelgti, kokia įranga  genda dažniausiai ir kurią reikia kuo dažniau atnaujinti. 

Indaplovės

Vienas iš problemiškiausių prietaisų namuose. Indaplovių gedimai yra pakankamai dažni, tačiau jiems priežastys yra kelios.

  1.        Kalkėtas vanduo gadina indaplovės vidų, šalinimo sistemą, šilumokaitį.
  2.        Netinkama buitinė chemija taip pat gadina vidų, nes ne visada kokybiškai pašalinamos maisto atliekos ir nešvarumai.
  3.        Dažnas neefektyvus naudojimas. Gamintojai rekomenduoja pustuščių indaplovių nejungti – palaukti, kol prisikaups pilna. Aišku, per pilna irgi negerai, nes indai plaunami nekokybiškai.
  4.        Per daug maisto atliekų induose. Jei prisvilo puodas su koše, prieš tai rekomenduojama jį atmirkyti, o ne su košės likučiais kišti į indaplovę ir nustatyti patį ilgiausią ir galingiausią režimą.
  5.        Elektros sutrikimai ir gedimai.

Ši virtuvės įranga nervina namų šeimininkus gana dažnai, tačiau ar verta ją remontuoti? Juk indaplovės yra standartinių išmatavimų, todėl pakeisti jas nereikia išardyti pusės virtuvės baldų...

Viskas priklauso nuo indaplovės gamintojo. Jei įsigijote brangią indaplovę, rekomenduojama ją remontuoti. Jei indaplovė nedidelė, negalinga ir nebrangi, greičiausiai neįvertinote, kiek ja naudositės arba pasikeitė šeimos įpročiai. Rekomenduotina ją tiesiog pakeisti.

Kaitlentės

Kita virtuvių įranga, kuri reikalauja ypatingo dėmesio yra kaitlentės. Jos nedirba su vandeniu ir atliekomis, tačiau nuolatos ant jų patenka maisto likučių, jų paviršius braižosi, iš rankų gali iškristi masyvus puodas ir trenktis į paviršių. Kartais net vaikai kiša pirštus prie valdymo spausdami visus mygtukus iš eilės. Dėl to šie prietaisai tarnauja trumpiau, nei galėtų...

Ar juos taisyti? Tikrai ne, nes dalys kainuoja brangiai, o technologijos šioje srityje vietoje nestovi. Po penkerių ar dešimties metų naudojimosi viena kaitlente drąsiai galima pirkti kitą ir džiaugtis nauja patirtimi.

Šaldytuvai

Šaldytuvai yra vieni iš dažniausiai gendančių buities prietaisų. Čia dažnai genda šaldymo sistema (išteka freonas ir šaldytuvas nebešaldo), kyla problemų su elektros instaliacija (neveikia ventiliatoriai, perdega lemputės, apšviečiančios šaldytuvo vidų, stringa nustatymo mechanizmai). Dar kyla problemų ir su sandarumu.

Šaldytuvo keitimas – milžiniškas stresas šeimai. Jau nekalbant apie išlaidas. Geras šaldytuvas kainuoja 700-1500 eurų, todėl tai rimta investicija, kuri turėtų atsipirkti per 15-20 metų, o ne 5, kaip to pageidautų gamintojai, nustatydami tokį garantinio aptarnavimo laikotarpį. Šaldytuvų dalys yra tikrai pigesnės, tad šią virtuvės buitinę techniką apsimoka remontuoti, o ne keisti susidūrus su pirmomis problemomis.

Skalbyklės

Nors tai ne virtuvės buitinė technika, o greičiau vonios, kartais skalbyklę galima pamatyti ir virtuvėje. Panašios problemos kaip ir su indaplovėmis – neteisinga eksploatacija, kietas kalkinas vanduo, per didelis skalbinių kiekis. Prisideda dar ir tokia problema, kaip neteisingas pastatymas (tada skalbyklė dėl išcentrinės jėgos „vaikščioja“. Dažniausia genda vandens išmetimo sistemos ir elektronika, nes būtent ji atsakinga už programas ir plovimo skysčių bei miltelių dozavimą. Šilumokaičio elementai taip pat tampa dažnų gedimų priežastimi. Verčiau taisyta ar keisti naują? Žinoma, taisyti. Tik kartais gali užtrukti, kol gaunamos atsarginės dalys, tačiau be skalbyklės pora savaičių galima išsiversti, o be šaldytuvo – nelabai.

Virtuvės buitinė technika galėtų būti tikrinama reguliariai, kad išvengtumėte gedimų. Viena iš pagrindinių priežasčių, dėl ko technika genda – neteisingas eksploatavimas. Žmonės tiesiog neskaito instrukcijų, arba jas prisimena, kada kažkas nutinka. Galima išsikviesti meistrą, kad jis įvertintų esamos buitinės technikos būklę ir duotų vertingų patarimų. Jie padės techniką išlaikyti ilgiau nesugedusią. Aišku, domėtis savo technikos galimybėmis reikia ir patiems. Internetas čia tikrai padės. Jei nėra objektyvių straipsnių, gal vertėtų informacijos paieškoti Youtube.com portale?

O kas genda mažiausiai? Mikrobangų krosnelės ir kokybiški elektriniai virduliai yra vieni ilgaamžiškiausių dažni naudojamų buitinių prietaisų. Virtuvės kombainai, smulkintuvai, sulčiaspaudės, fritiūrinės, duonkepės, greitpuodžiai ir kita buitinė technika naudojama kur kas rečiau, todėl jų gedimų būna mažiau.

Akivaizdu viena – brangus ir kokybiškas daiktas dažnai dirba be priekaištų kur kas ilgiau. Tad reikia pagalvoti prieš perkant – pigesnis, bet meistras namuose taps nebe retu svečiu, ar brangesnis ir meistro namuose nematysite mažiausiai dešimtmetį...