Fortakas 8 700 30 100

Kokteilinės – pakankamai naujas išradimas

Pirmosios kokteilinės buvo sukurtos pakankamai neseniai – kokteilinių „giminaičiai“ trintuvai pasirodė prieš šimtą metų, ir per šį laikotarpį buvo sukurtos ne tik kokteilinės, bet ir virtuviniai kombainai, kurie gali tikrai puikiai pasitarnauti virtuvėje. Ir vis dėlto, gana smalsu pasidomėti, iš kur kilo žodis „kokteilis“ – būtent nuo šio žodžio  įrenginiui ir buvo suteiktas toks pavadinimas. Versijų yra tikrai nemažai, taigi, pateikiame jums keletą istorikų spėjimų, kodėl žodis „kokteilis“ yra pavadintas būtent taip.

Pirmieji maišyti gėrimai

Pirmiesiems kokteiliams kokteilinės tikrai nereikėjo – manoma, kad pirmuoju kokteiliu galima vadinti maišytą gėrimą su citrinų sultimis, kuris buvo vartojamas dar civilizacijos pradžioje. Pirmoji knyga apie maišytus gėrimus buvo išleista tryliktame amžiuje, kurioje buvo aiškinama apie spiritinių gėrimų maišymą ir jų gydomąsias savybes. Vėliau buvo pradėti gaminti alkoholiniai kokteiliai, kurie populiarūs ir šiandien.

Pavadinimo kilmė

Retai susimąstoma apie tai, iš kur kilo žodis „kokteilis“ (angl. – „coctail“). Vertimas skamba kiek juokingai – lietuviškai tai skambėtų „gaidžio uodega“ (angl. cock – gaidys, tail – uodega). Pirmą kartą šis terminas buvo pavartotas 1806 metais gegužės 13 laikraštyje („The Balance and Columbian Repository “). Straipsnyje buvo rašoma, kad kokteilis – tai spirito, vandens, trauktinės ir cukraus mišinys.

Įdomu tai, kad terminas „kokteilis“ iki XIX amžiaus buvo naudojamas apibūdinti mišrios veislės arklius. Negrynaveislių arklių uodegos buvo nukerpamos, kad būtų galima paprasčiau atskirti, kurie arkliai yra grynaveisliai, ir kurie – ne. Buvo sakoma, kad šie arkliai turi gaidžio uodegas. Galbūt todėl ir maišytiems kokteiliams buvo duotas toks pavadinimas.

Šio žodžio kilmės aiškinimų yra ir daugiau. Pasakojama, kad 1779 metais amerikiečiams švenčiant pergalę buvo patiekti gėrimai, papuošti plunksnomis. Vienas karių sušuko „Viva le cocktail“, ir vėliau žodis “cocktail” paprasčiausiai prigijo. Taip pat  pasakojama, kad tuo pačiu laikotarpiu vienas smuklės savininkas labai gerą gaidį pavadino JAV prezidento Vašingtono garbei. Šiam gaidžiui dingus, savininkas pažadėjo savo dukterį tam, kuris rasiąs tą gaidį. Gaidį grąžino tas jaunuolis, kurį kaip žentą anksčiau buvo atmetęs. Manoma, kad pats žentas ir suorganizavo gaidžio dingimą. Gaidžio atsiradimo proga buvo patiektos vaišės, o smuklės savininko dukra sumaišė gėrimus, kuriuos ir pavadino kokteiliais – juk puota buvo rengiama gaidžio atsiradimo proga.

Yra ir trečioji versija, kodėl šis gėrimas įgavo tokį pavadinimą. Britų jūreiviai gerdavo punšą, kurį maišydavo su specialios formos mediniais šaukštais, pavadintais „cola de gallo“ (liet. Tai ir reikštų „gaidys“). Vėliau tokį pat pavadinimą įgavo ir pats punšas.

1871 metais buvo užrašyta istorija, kurioje pasakojama, kad Misisipės garlaivių jūreiviai, norėdami nugalėti nuobodulį, maišydavo įvairius laive esančius gėrimus, ir juos gerdavo. Gėrimai buvo pilstomi į stiklus, kurie priminė gaidžio krūtinę, ir maišydavo gaidžio uodegos formos lazdele.

Populiariausi kokteiliai

Kone labiausiai žinomas kokteilis – „Martiny Dry“, kurį gėrė ir garsusis personažas Džeimsas Bondas. Šis kokteilis yra žinomas jau gana seniai – pirmą kartą jis buvo aprašytas 1862 metais knygoje apie kokteilius. Bėgant metams kokteilis buvo vis labiau tobulinamas, ir šiandien jis yra visiškai kitoks nei anksčiau. Šiam kokteiliui reikia 40 ml džino ir 20 ml sausojo vermuto. Kokteilinė gali padėti paprasčiau sumaišyti komponentus su ledu, ir iš karto galima gėrimą patiekti.

Dar vienas populiarus kokteilis – tai Gibson kokteilis, kuris pavadinimą gavo „Gibson Girl“ paveikslo garbei. Paveikslas buvo nupieštas 1900 metais, o šis kokteilis pasirodė praėjus ketveriems metams. Pasakojama, kad kokteilyje esantys svogūnėliai simbolizuoja merginos krūtis.

Bronx kokteilis – taip pat vienas populiariausių. Pirmą kartą jis buvo pagamintas 1900 metais, o po kelių dešimtmečių pateko į trijų populiariausių kokteilių trejetą.

Maišant alkoholinius kokteilius dažniausiai apsiribojama 1 ar 2 skirtingais alkoholiniais gėrimais, sudėtyje gali būti įvairių nealkoholinių komponentų ir uogų. Nors praėjusį šimtmetį  dažniausiai buvo gaminami alkoholiniai kokteiliai, tačiau dabar tuo tikrai neapsiribojama – pastaruoju metu vis labiau populiarėja žalieji kokteiliai, kurie gali padėti dieną be kavos ar arbatos. Taip pat gali būti gaminami įvairūs desertiniai kokteiliai, kurie padės atsigaivinti karštą vasaros dieną.

Žalieji kokteiliai

Šie nealkoholiniai kokteiliai yra gaminami iš vaisių, daržovių ir įvairių žalumynų. Pastaruoju metu vis dažniau kalbama apie šių kokteilių naudą sveikatai – teigiama, kad tokie kokteiliai gali būti jaunystės ir grožio paslaptimi, ir taip pat gali padėti išlaikyti puikią sveikatą ir gerą savijautą. Jie gali pagelbėti metant svorį, keičiant mitybos įpročius, ir norint turėti daugiau energijos.

Žalieji kokteiliai yra gaminami naudojant kokteilinę – pasirenkami tam tikri maisto produktai, kurie yra susmulkinami ir suplakami. Šie kokteiliai yra gaminami su vandeniu, todėl juose nebus per didelis cukraus kiekis, kas visada yra svarbu metant svorį. Žaliųjų kokteilių receptų rasime tikrai nemažai – juos visada galite patobulinti ir pritaikyti savo skoniui. Svarbiausia yra tai, kad naudotumėte maistingus maisto produktus, ir tai gali būti tikrai puikiu energijos užtaisu. Žaliuosiuose kokteiliuose gausu vitaminų, antioksidantų ir mineralų, tad jie neabejotinai turi teigiamą poveikį jūsų sveikatai. Į žaliųjų kokteilių sudėti visada patenka lapinės daržovės , kurių mes vartojame per mažai, tad tai gali būti tikrai puikus būdas paįvairinti maisto racioną.

Kokteilių pasirinkimas šiandien yra tikrai labai didelis, todėl visada galima atrasti labiausiai patinkančius. Kokteilinės padės jums dar greičiau paruošti kokteilius namuose, todėl kasdien galėsite išbandyti vis kitokius skonius. Tiesiog išsirinkite tokią kokteilinę, kuri galėtų geriausiai atitikti jūsų poreikius, ir kokteilių gamyba taps kur kas greitesnė ir paprastesnė.