Fortakas 8 700 30 100

Pakaitalas stacionariems ir nešiojamiems kompiuteriams – Intel kištukas...

Kokio dydžio turėtų būti stacionarūs kompiuteriai, kad patenkintų jūsų elementariausius poreikius – naršyti internete, sužaisti keletą žaidimų laikui užmušti, pasitikrinti el. paštą, parašyti nedidelį tekstą, išsisaugoti ir paredaguoti nuotraukas ir t.t.? Tokie poreikiai yra didžiosios daugumos žmonių, kurie kas dieną nedirba su kompiuteriu. Kalbame apie šimtus tūkstančių lietuvių, milijardus pasaulio žmonių. Taigi, kokia dydžio stacionarų kompiuterį įsivaizduojate? Kaip dabar – dėžę, kuri statoma po stalu, apraizgyta 17 skirtingų laidų? Gal mažesnę dėžutę, kuri telpa ant delno (turime omenyje vadinamąjį „miniPC“)? Gal plokščias, kaip išmanusis telefonas ar 7-8 colių įstrižainės planšetė? O gal kaip USB atmintinė, kurioje laikote nuotraukas, filmus ir įvairius dokumentus? Bingo!

 

Realiausias pakaitalas stacionariems ir nešiojamiems kompiuteriams yra Intel pagamintas „kištukas“ INTEL Compute Stick.

„Kištukas“ – naujas kompiuterių evoliucijos žingsnis?

Šis „kištukas“ tampa kompiuteriu su viena sąlyga – per HDMI jungtį prijungtas prie televizoriaus. Kaip žinote, šiuolaikiniai LED televizoriai turi bent po 3-4 HDMI jungtis, tad juos paversti kompiuteriais su šiuo „kištuku“ – vieni juokai. Tiesiog televizoriaus galinėje dalyje įstatote „kištuką“ ir su televizoriaus pulteliu pasirenkate vaizdo šaltinį – HDMI. Viskas, toliau jau galima dirbti kaip su kompiuteriu. Trūksta kompiuteriui būdingų periferinių įrenginių – klaviatūros ir pelytės. Jas reiktų įsigyti belaides. Išmanieji LED televizoriai turi galimybę per bevielį ryšį prisijungti bevieles pelytes ir klaviatūras, tad tokiu būdu pabaigsite savo namų kompiuterio komplektaciją.

INTEL Compute Stick yra naujas evoliucijos žingsnis, kuris eina po „All-in-one“ tipo kompiuterių ir MiniPC mažųjų dėžučių, savo dydžiu labiau panašėjančių į išorinį diską, o ne pilnavertį stacionarų kompiuterį. Intel nėra vienintelis gamintojas, Google taip pat jau seniau kūrė panašius įrenginius, kaip ir kiti gamintojai. Lietuvoje Intel produkcija gal kiek geriau žinome, be to, keletą modelių turime ir savo parduotuvėje.

Ar tikrai „kištukas“ gali būti pilnavertis stacionarus kompiuteris?

Pasižiūrėkime į kištuko techninius parametrus. Atom 4 branduolių procesorius, 2 GM RAM, 32 GB vietos diske, Wi-Fi maršrutizatorius, Bluetooth ryšys.

Intel Compute Stick veikia Windows 8.1 operacinė sistema. Neseniai pranešta, kad netrukus bus parduodama ir su atnaujinta Windows 10 OS. Aišku, galima pasirinkti ir Ubuntu operacinę sistemą.

Mažai vietos diske? „Kištukinis“ kompiuteris turi miniSD kortelės lizdą, tad nesunkiai galite pridėti dar 64 GB ar net 128 GB atminties. Reikia dar daugiau atminties? Ne problema – „kištukas“ turi USB 2.0 jungtį, tad per ją prisijungsite mažų mažiausiai vieną išorinį diską.

Jo dydis įspūdingas – 10 centimetrų ilgio, beveik 4 centimetrų pločio ir 1,2 centimetrų storio. Toks tilps į bet kurią kišenę, nereikia net jokio dėklo.

Kuo jis ne stacionarus kompiuteris? Tik jį galima ir nešiotis. Tai ypač patogu keliaujant. Reikia tik susirasti viešbutį, kurio kambaryje yra LED televizorius ir galima kuo puikiausiai darbuotis, prisijungus prie viešbučio bevielio ryšio.

Stacionarūs kompiuteriai  pralaimi kovą, bet...

Šį prietaisą pristatėme ne atsitiktinai. Tai ne dar vienas žaisliukas, madingas „gadžetas“, kuriuo naudojasi technologines žinias turintys žmonės. Jo galimybės kol kas yra dar nepatikrintos ir neišžvalgytos iki galo, todėl drąsiai teigti, kad tai ateities technologija dar negalime.

Kažkada taip kalbėta apie elektroninių knygų skaitykles, tačiau jos neišnaikino popierinių knygų. Laidiniai telefonai irgi dar egzistuoja ir paplitę labai plačiai. Stacionarūs kompiuteriai gal ir pralaiminėja konkurencinę kovą nešiojamiems kompiuteriams, kurių dabar parduodama daugiau, nei stacionariųjų, tačiau visada atsiras vartotojų dalis, kuri turės galimybę pasistatyti tas dėžes po stalu, kad darbas būtų produktyvesnis ir geresnes. Stacionarūs kompiuteriai turi 3 svarbias savybes, kurių neturi nešiojamieji, o tuo labiau kištukiniai kompiuteriai:

  1. Galimybė didinti galią pridedant RAM.
  2. Galimybė beveik neribotai didinti talpą jau ne terabaitais, o petabaitais.
  3. Galimybė vienoje dėžėje integruoti papildomus įrenginius ir paversti kompiuterį televizoriumi, serveriu, duomenų saugyklą ir t.t.

Dėl šių galimybių išnykimas jiems tikrai negresia.