Fortakas 8 700 30 100

Nešiojami kompiuteriai mūsų gyvenime užima ypatingą vietą. Jie suteikia mobilumo, galime dirbti bet kur ir bet kada, pramogauti, mokytis ir linksmai leisti laiką su draugais. Tai tikrai revoliucinis prietaisas, kuris vis dar randa būdų, kaip mus nustebinti.

Ką žinote apie nešiojamus kompiuterius? Ne itin daug, tiesa? Čia pateiksime keletą įdomybių, kurios tikrai bus jums nežinomos.

  • Kas sukūrė nešiojamąjį kompiuterį? Tai tikrai nebuvo IBM, HP, Lenovo, Dell, Asus, Samsung, Apple ar kita dabar garsi nešiojamųjų kompiuterių gamintoja. Britų dizaineris Billas Moggridge‘as dar 1979 metais suprojektavo pirmąjį kompiuterį atlenkiamu ekranu. Tiesa, pirmasis modelis realiai buvo surinktas tik 1982 metais ir pavadintas GRiD model 1101. Jau netrukus kelios kompanijos vienu metu pradėjo gaminti nešiojamuosius kompiuterius, kurie buvo panašūs į kalkuliatorius su didesniu ekranu ir klaviatūra. Vienas pirmųjų modelių buvo Kyocera TRS-80 Model 100. Jis pasirodė 1983 metais, tad šiemet nešiojamieji kompiuteriai švenčia jau net 33 gimtadienį! Šio modelio pagrindu buvo pagaminti ir kiti modeliai - Olivetti M-10 ir NEC PC-8201 bei PC-8300. Vėliau Kyocera nešiojamo kompiuterio technologiją pardavė Tandy kompanijai (dabar RadioShack), kuri irgi įsigijo ir GRiD. Kaip matote, nė vienas iš dabartinių gamintojų nesusidomėjo šia technologija, kuri jau tada 1983-siais buvo iš tiesų įspūdinga: Microsoft Basic operacinė sistema, 4 AA baterijos laikė net 15-17 valandų, galimybės prijungti spausdintuvą ir net įrašyti duomenis į audiokasetę (MC). Jau 1985 metais nešiojamas kompiuteris išskrido į kosmosą su NASA misija.
  • Lengviausias nešiojamas kompiuteris yra Lenovo LaVie Z su 13 colių ekrano įstrižaine. Jis sveria vos 780 gramų. Šis kompiuteris buvo pristatytas šiais metais parodos „CES 2015“ metu. Kiti lengvieji nešiojamieji kompiuteriai sveria 1,1-1,3 kilogramo, tad šis modelis juos lenkia gana smarkiai.
  • Ploniausias nešiojamas kompiuteris yra Lenovo Yoga 3 Pro. Jo storis – 12,8 mm. Tiesa, ploniausiojo titulo nori ir MacBook, kurios storis – 13,1 mm. 13 colių ekrano įstrižainė leidžia tokius nešiojamus kompiuterius vadinti profesionaliais ir pritaikytais darbui. Lenovo Yoga 3 Pro turi USB jungtis, tačiau neturi vėdinimo mechanizmo, taip pat ir CD įrenginio. Nepaisant šių trūkumų, tai labai puikus gaminys. Kai kurie ploni kompiuteriai turi specialų perėjimą iš micro USB į USB jungtis, kad sutaupytų keletą milimetrų. Akivaizdu, kad minėtam Lenovo modeliui perjungimų nereikia.
  • Brangiausias nešiojamas kompiuteris yra Luvaglio. Jis kainuoja daugiau nei 1 milijoną dolerių. Aišku, jis gaminamas tik rankomis, kiekvienas klientas gali pasirinkti tik jam pritaikytą dizainą ir aišku, parametrus. Korpusas gali būti iš retos odos, medžio ar tauriųjų metalų, pavyzdžiui, platinos. Įjungimo mygtukas – specialiai apdirbtas deimantas. 17 colių įstrižainės ekraną nuvalo specialus prietaisas, kad neliktų jokių dėmių ir pirštų antspaudų. Londone įsikūręs gamintojas nesireklamuoja, lentynose nelaiko nė vieno tokio prabangaus nešiojamo kompiuterio pavyzdžio, tad sunku pasakyti, ar kas nors tokiu perka iš viso.
  • Didžiausia įstrižainė nešiojamam kompiuteriui – 18,4 colio. Labai keista, tačiau didesnių nėra, arba tai vienetiniai rankų darbo modeliai ar prototipai. Kas tai per „monstriško“ dydžio nešiojamieji kompiuteriai? Tai žaidimams skirti itin galingi ir brangūs kompiuteriai, pavyzdžiui MSI GT80 TITAN SLI-001 bei Alienware ALW18-7501sLV. Jie išsiskiria ne tik savo dydžiu, bet ir korpuso išvaizda, kuri primena įrenginius iš fantastinių filmų. Aišku, jie labai galingi. Jei stacionaraus kompiuterio galią galima didinti patiems, tai nešiojamas kompiuteris nėra tam pritaikytas.

Šiuo metu pasaulyje daugiau parduodama nešiojamų kompiuterių, negu stacionarių, tačiau ir jų pardavimams kyla grėsmė iš planšetinių kompiuterių pusės. Nešiojami kompiuteriai - įsigyk pigiau!