Fortakas 8 700 30 100

Jei reiktų greitai kažką atspausdinti, kur kreiptumėtės? Kur eitumėte, važiuotumėte? Greičiausiai į šį klausimą neatsakysite, nes interneto kavinės su mokamais spausdintuvais tiesiog ėmė ir išnyko... Kodėl? Priežastis labai paprasta – spausdintuvai tapo tokie pat prieinami, kaip ir telefonai. Tai reiškia, kad už 50 eurų galima įsigyti visai neblogą lazerinį spausdintuvą, o už 35 – rašalinį. Galima rasti ir dar pigiau, tačiau čia reiktų pasvarstyti, kur labiau leisite pinigus – spausdintuvui, ar papildymams?

Rašalinis ar lazerinis spasdintuvas?

Renkatės spausdintuvą? Neapsisprendžiate ar jis turi būti rašalinis, ar lazerinis? Atsakykite į du klausimus ir viskas paaiškės:

  1.        Kiek puslapių ketinate spausdinti per mėnesį?
  2.        Ar spausdinsite nuotraukas, ar tekstą?

Sunkiausia yra atsakyti į pirmąjį klausimą, nes paprasčiausiai nežinote. Pagalvokite, ką reikia spausdinti šeimai su ikimokykliniais vaikais: keletą spalvojimo lapų, sąskaitą, elektroniniu būdu pirktą bilietą į kiną, prašymą kokiai valstybinei institucijai ir... atrodo, viskas. Per mėnesį išeikvosite 10-20 lapų popieriaus, tad ir dažų išeiga bus maža. Kai vaikai didesni, jiems pastoviai reikia atspausdinti kažką iš interneto, kokią nuotrauką jų referatui ar darbui, knygų sąrašą ir t.t. Poreikiai jau didėja iki 100 lapų per mėnesį + atsiranda poreikis spalvoms. Kai vaikai yra paaugliai ir vyresnių klasių moksleiviai, spausdinti gali tekti tikrai nemažai. Daugiausiai tai yra tekstas. Studentai spausdina iš viso be proto, jiems labai dažnai reikalingas skeneris, tad čia prireiks ne tik spausdintuvo, bet ir multifunkcinio įrenginio. Šeima be vaikų spausdina nedaug iki 10 lapų per mėnesį. Štai jums ir atsakymas į pirmąjį klausimą.

Antrasis klausimas  liks tik formalumas. Sakykime, jums reikia spausdinti mažai ir tai yra tekstas ir nuotraukos. Rinkitės spalvotą rašalinį spausdintuvą. Jei turite daug spausdinimo, spalvos nesvarbu, rinkitės lazerinį spausdintuvą. Jei reikia skenuoti, kopijuoti, spausdinti – lazerinis multifunkcinis aparatas yra būtinas.

Viskas priklauso nuo to, kiek duomenų bus ant lapo. Jeigu daug – lazerinis geriau. Jei mažiau – pakaks ir rašalinio.

Pigesnė eksploatacija – lazerinio spausdintuvo, tačiau reiktų žiūrėti pagal lapų skaičių. Vidutiniškai papildyta kasetė gali atspausdinti apie 2000 lapų, nebent ji yra X dydžio ir gali spausdinti apie 5000-6000 lapų.

Multifunkcinis įrenginys – tai spausdintuvas, ar ne?

Jau minėjome, kad kai kuriais atvejais multifunkcinis įrenginys yra tinkamiausias variantas. Kas tai yra? Viskas labai paprasta – tai spausdintuvas ir skeneris vienoje vietoje. Seniau dar buvo ir faksas, tačiau dabar ši technologija iškeliauja užmarštin. Viskas, ko reikia – nuskenuoti dokumentą ir atspausdinti daugiau jo kopijų. Tai padaroma su elementariausiu multifunkciniu įrenginiu.

Daugiafunkciniai spausdintuvai nebrangūs. Namams galima įsigyti 30-50 eurų kainuojantį daugiafunkcinį įrenginį. Tokie neturi fakso funkcijos, greičiausiai prie tinklo jungiami laidu. Brangesni gali būti pasiekiami ir per bevielį Wi-Fi ryšį.

Daugiafunkciniai spausdintuvai yra maži ir kompaktiški. Jie telpa ant stalo be didesnio vargo, todėl puikiai tiks namams.

Kitos spausdintuvų rūšys

Spausdinti galima ne tik ant popieriaus. Taip pat ir popierius gali būti ne toks įprastas baltas lapas. Trumpai supažindinsime, kokie dar spausdintuvai gali būti.

  1.        Rašaliniai. Elementarus spausdintuvas, kai rašalo lašelis yra uždedamas ant popieriaus ir taip išgaunamas vaizdas.
  2.        Lazeriniai. Įprastas spausdintuvas, kai milteliai yra užpilami ant popieriaus, o volelis pakaitina popierių ir užlydo miltelius.
  3.        Adatiniai. Kai adatėlės, suvilgytos rašale mažais taškeliais išspausdina tekstą arba vaizdą.
  4.        Termosublimaciniai spausdintuvai. Tai kokybiškoms nuotraukoms spausdinti skirti spausdintuvai. Ant popieriaus dedamos pakaitintos plastikinės plėvelės.
  5.        Etikečių spausdintuvai. Ant lipdukų ir etikečių spausdinama rašaliniu arba lazeriniu būdu.
  6.        Laminatoriai. Ant jau atspausdinto popieriaus dedama speciali sutvirtinanti plėvelė. Jis reikalingas įvairiems ženkleliams ar kitiems spaudiniams, kuriuos reikia apsaugoti nuo išorinio poveikio.
  7.        Daugiafunkciniai spausdintuvai. Spausdintuvas, skeneris ir faksas (ne visuose) viename įrenginyje.
  8.        3D spausdintuvai. Spausdinimo technologija, kai spausdinamas ne vienas sluoksnis ant popieriaus, o sluoksnis ant sluoksnio.

Paskutinė spausdintuvų rūšis suintrigavo? Papasakosime apie juos kiek daugiau.

3D spausdinimas dabar ir ateityje

 3D spausdinimo principas yra kiek kitoks, nei anksčiau pristatytų spausdintuvų. Įprastuose spasdintuvuose dažai yra dedami vienu sluoksniu ant popieriaus. 3D spausdinimui popierius nėra reikalingas. Ant pirmojo sluoksnio dedamas, antras, trečias, šimtasis, tūkstantasis ir taip gaunamas sterografinis 3D kūrinys. Tai gali būti statulėlė, įvairios detalės. Seniau ši technologija buvo naudojama prototipų kūrimo srityje. Prototipai – realiai atrodanti detalė, kurią reikia pasigaminti iki gamybos proceso ir ją ištestuoti. Dabar prototipai jau nebėra vienintelis panaudojimo būdas. Pasaulio žiniasklaidoje nuolat pasirodo naujų bandymų atspausdinti, pavyzdžiui gyvenamuosius namus. Ši technologija yra labai smarkiai palaikoma NASA ir kitų kosminių agentūrų, nes ruošiantis kitų planetų kolonizacija, 3D spausdintuvai taps esminiais žmonių pagalbininkais pastatantys ne tik namus, bet ir reikalingus įrengimus.

Dabar 3D spausdintuvai naudojami ir menui, ir technikai, ir mokslui. Ateityje jų paskirtis gali smarkiai išsiplėsti, bet apie tai truputį vėliau...

Keista, bet 3D spausdintuvai nėra nauja technologija. Ji atsirado anksčiau, nei internetas ir nei visi masiškai pradėjo naudotis kompiuteriais – dar 1985 metais. Taigi, ši technologija neturėtų būti vadinama naujoviška, tačiau, ką ji veikė pastaruosius 30 metų? Kodėl tokia revoliucinė technologija vis dar neužkariavo mūsų gyvenimo? Paaiškinimai gali būti bent trys. Du realūs, o kitas – sąmokslo teorija.

Pagrindinė priežastis, dėl kurios 3D spausdintuvai vystėsi lėtai – grafikos programų netobulumas ir trūkumas. Kai 3D modeliavimo programinė įranga ištobulėjo, 3D spausdintuvai iš karto ėmė tobulėti kosminiu greičiu. O iki tol tai tebuvo moksliniai eksperimentai.

Kita priežastis – medžiagų paieška. Dabar 3D spausdintuvai naudoja ne tik grafeną, bet ir kitas medžiagas. Tiesa, grafenas yra 10 kartų tvirtesnis už geležį, tačiau iki tokios būsenos reikėjo daugybės eksperimentų.

Sąmokslo teorija sako, kad 3D spausdintuvų vystymąsi specialiai trukdo plastiko gamintojai, nes tai reikštų, kad daugybė jų liktų be darbo. Bet čia sunku patikėti, nes grafenas buvo išrastas tik 2010 metais. Už tai net Nobelio premija paskirta... Dabar viena iš populiariausių 3D spausdintuvų medžiagų yra būtent plastikas, tad sąmokslo teorijas slėpkime giliai giliai...

Dabar 3D spausdinimas įgauna pagreitį. Spausdinami pavieniai daiktai, tačiau viskas priklauso tik nuo programinės įrangos. Ne veltui mokslininkai prognozuoja, kad per dešimtmetį Nike ir Adidas bus nebe sportinių batelių, o programinės įrangos 3D spausdintuvams kūrėjos. Ir ne be reikalo...

Ateities technologijos prognozuojamos gana keistos. Išaugai batus? Kam eiti į parduotuvę, jei gali pasinaudoti batų programiniu kodu ir atsispausdinti vienu dydžiu didesnius batus?.. Esant tokioms sąlygoms, nebereiks sandėliuoti prekių – jas bus galima tiesiog atspausdinti 3D spausdintuvu parinkus reikiamų medžiagų talpas. Ir elektroninėse parduotuvės pardavinėjami bus nebe batai dėžutėse, o 3D spausdintuvų kodai. Įmantresni batai – įmantresnis ir kodas, didesnė ir kaina.

Kita technologija – žmogaus audinių spausdinimas. Pirmieji eksperimentai yra sėkmingi, o tai rodo, kad filmuose matomi tolimos ateities gydymo aparatai gali būti įgyvendinti realiai. Nudegėte dalį odos? Nieko tokio – 3D spausdintuvas jums atspausdins lopinėlį odos. Tiesiog prispausdins ant raumenų. Jau dabar spausdinami implantai, tačiau tai niekis, ką ruošia mums ateitis.

Ar ji bus tokia iš tikrųjų? Pamatysime. Kol kas viskas eina link fantastinių scenarijų įgyvendinimo. Liko tik keli iššūkiai: medžiagų parinkimas, šlifavimas ir kiti...

Beje, vienas iššūkis yra gana rimtas – kaip aptikti 3D spausdintuvu atspausdintą funkcionuojantį ginklą? Tokį jau sukūrė inžinieriai ir atspausdino. Štai, kaip jis atrodo.