Fortakas 8 700 30 100

Sritys, kuriose gali būti  naudojami dronai

Kelios netikėtos sritys, kuriose gali būti efektyviai naudojami dronai

Dronai – robotizuoti skraidantys ar riedantys aparatai, dažniausiai su vaizdo kamera. Jų paskirtis yra pramogos, taip pat filmavimas bei sekimas. Paprastai juos naudoja fotografai, siekiantys įamžinti vaizdus iš paukščio skrydžio. Seniau tai buvo įmanoma tik iš oro baliono arba lėktuvo.

Kur dar gali būti panaudoti dronai? Pristatome kelias kiek netikėtas sritis.

1. Pastatų restauravimas. Dronai gali skraidyti ne tik aukštai danguje, bet ir patalpose. Aišku, juos reikia profesionaliai valdyti, kad nieko nesudaužytų. Dronų panaudojimas pastatų restauravimo procese – labai realus ir naudingas dalykas. Kaip dar pasiekti aukštus bažnyčių skliautus, apžiūrėti įlinkusį senovinį stogą, ar griūvantį kaminą? Ne visur gali užlipti žmogus. Dronas skristi tokiose vietose tikrai gali.

2. Speleologų įrankis. Dronų panaudojimas mokslo tikslams – vienas populiariausių. Dronais stebima gamta, ledynai, gyvūnai, jūros žinduoliai, paukščiai. Juos paprasta naudoti įvairiuose moksliniuose tyrimuose. Speleologai taip pat kartais naudoja dronus. Speleologija – olų ir urvų mokslas. Tai reiškia, kad dronas tam tikrais atvejais turi nusileisti žemyn, o ne aukštyn. Jo medžiaga analizuojama ir, jei tai saugu mokslininkams, jie gali leistis patys ir paimti mėginių.

3. Policijos dronai. Dronai gali būti panaudoti policijos darbe. Pasitaiko įvairių situacijų, kai reikia pasižiūrėti iš oro, todėl yra naudojami dronai su kamera. Nekalbame vien tik apie keliuose susidariusias transporto spūstis, ar kokią baisią avariją. Dronas gali būti naudojamas ir įvairiose įkaitų išlaisvinimo operacijose, nusikaltėlių persekiojimo misijose bei tam tikrų žmonių stebėjime, ar šie nedalyvauja nusikalstamoje veikloje. Dronas veikia tyliai ir tamsiu paros metu yra beveik nepastebimas. Tiesa, šaudyti jis kol kas negali ne dėl to, kad nėra technologijos, bet dėl įstatymų trūkumo. Pistoletą pritvirtinti galima ir prie drono, tik kas atsakys už operacijos metu nušautą žmogų? Droną valdantis operatorius, ar kitas policijos pareigūnas? Čia kyla daugiau klausimų, nei turime atsakymų, tad ginkluotų policijos dronų teks palaukti. Tiesa, armija tokius naudoja jau seniai. 

4. Dronai-apsaugininkai. Situacija gana paprasta. Reikia apsaugoti didelį ir atvirą plotą nuo įsibrovėlių ir piktadarių. Kaip tai padaryti? Pastatyti kas 100 metrų po saugos firmos darbuotoją? Brangu... Dronas arba net keletas dronų, patruliuojančių teritorijoje galėtų pagerinti apsaugos kokybę. Aišku, jį galima numušti vienu šūviu, bet geriau tai bus dronas, o ne žmogus. Šioje vietoje gali būti panaudoti ne tik skraidantys dronai, bet ir riedantys dronai. Jie taip pat yra su kameromis ir gali perduoti vaizdą.

5. Dronų internetas. Kaip užtikrinti stabilų interneto ryšį žemumoje esančiam kaimui ar miesteliui? Galima statyti labai aukštą anteną. Arba į orą paleisti droną su galingu Wi-Fi maršrutizatoriumi, kuris gali priimti kitą signalą ir paskirstyti jį tam tikroje vietovėje. Tokią technologija kuria Google, bet ne su dronais, o su oro balionais. Ką daryti, kai baiginėjasi drono baterija? Tiesiog reiktų pakelti į orą dar vieną droną, o besiruošiantį nukristi nuleisti ir pakrauti jo bateriją.

Kol kas kyla daug iššūkių dronų naudotojams. Pavyzdžiui, kaip apsaugoti kelis dronus nuo susidūrimo tam tikrose vietose, kur juos leidžia ne vienas žmogus, o kelios kompanijos. Kita problema – ar vienas dronas gali sutrukdyti kitam dronui filmuoti. Tai aktualu saugant teritoriją ir vaikant įkyrius dronus. Jį valdantis žmogus gali greitai pasislėpti ir išvengti atsakomybės už neteisėtą įsibrovimą.

Dronų era tik prasideda, nes reikia dar daug nuveikti leidžiant įstatymus dėl komercinių nedidelių oro aparatų naudojimo, nes dabar įsivyrauja tam tikras chaosas, kai niekas nežino, kokių tikslų turintis dronas skrenda virš galvos – gal seka, gal filmuoja filmą, o gal neša nedidelį sprogstamąjį užtaisą, kurį numes didesniame žmonių susibūrime? Neturite savo drono? Dronai internetu pigiau - įsigykite jau šiandien!