Fortakas 8 700 30 100

Kompiuteris yra panašus į tam tikrą mechaninį organizmą, kuris funkcionuoja tik tada, kai visi komponentai yra tinkamai sujungti ir suderinti. Kad geriau įsivaizduotumėte, apie kalbame, reiktų prisiminti pirmąsias informatikos pamokas mokykloje, kurios buvo nuobodžios ir galbūt netikslingos. Jose mokėtės kompiuterio sandarą. Ją dabar pasikartosime.

Kompiuterių komponentai yra vos keli. Visa kita – priedai, pagerinantys kompiuterį, suteikiantys jam papildomų funkcijų.

  1.        Korpusai. Vienas iš pagrindinių komponentų yra korpusas. Jame sukišami visi kiti kompiuterio komponentai. Korpuso viduje rasite specialius griovelius. Jie skirti kitoms dalims pritvirtinti. Tai daroma gana nesudėtingai.
  2.        Maitinimo blokai. Kompiuteris veikia tik su elektra. Kaip ja aprūpinti visus kompiuterio elementus? Tik su maitinimo bloku. Dažnai jis turi ir aušintuvą, nors jų galima įsigyti ir atskirai.
  3.        Pagrindinės plokštės. Tai plokštė, prie kurios montuojami visi „viduriai“.
  4.        Procesoriai. Tai jūsų kompiuterio smegenys ir visa energija. Procesorius paprastai montuojamas ant pagrindinės plokštės.
  5.        Operatyvioji atmintis (RAM). Tai pagrindinė atmintis, kuri reikalinga kompiuteriui veikti ir vykdyti įvairias operacijas. Procesorius skaičiuoja, o RAM – vykdo. Kuo daugiau RAM – tuo sparčiau veikia kompiuteris.
  6.        Vaizdo plokštės. Procesorius skaičiuoja, RAM komandas vykdo, bet pamatyti viską galima tik prijungus vaizdo plokštę, kuri paverčia visus 0 ir 1 vaizdu. Aišku, prie vaizdo plokštės jau jungiamas monitorius.
  7.        Garso plokštė. Norite girdėti, ką sako kompiuteris – prireiks garso plokštės, kuri skaitmeninę informaciją paverčia garsu ir perduoda į ausines.
  8.        Kietieji diskai. Tai gali būti SSD arba HDD diskai. Skirtumas tarp jų yra tas kad HDD tai magnetiniai diskiniai atminties kaupikliai, o SSD – flash atminties kaupikliai. Pastarieji brangesni, tačiau stabilesni.
  9.        Kortelių skaitytuvai. Ši plokštė su kortelių skaitytuvu padeda gauti duomenis ne tik iš USB laikmenų, bet ir iš SD ar micro SD kortelių. Tai ne tas pats, kas įvesties/išvesties plokštės, skirtos įvairioms jungtims – HDMI, USB, PCI, SCART ir t.t.
  10.    Optiniai įrenginiai. Dažniausiai tai DVD skaitytuvai ir įrašytuvai. Jie montuojami beveik visuose stacionariuose kompiuteriuose, tačiau ši tendencija po truputį keičiasi.

Tai pagrindiniai kompiuterių komponentai, kurie reikalingi, norint surinkti veikiantį kompiuterį.

Esminis klausimas: ar dabar bet kas gali susirinkti kompiuterį? Hmmm. Teoriškai – taip. Praktiškai tai gali būti sudėtinga, reiktų daugybės valandų sugaištų skaitant įvairias instrukcijas ir žiūrint mokomuosius video klipus Youtube portale. Geriau jau dalyvauti surenkant kompiuterį kaip asistentui, padavinėjančiam atsuktuvus ir kompiuterių dalis, o tik po to bandyti kažką surinkti pačiam. Kompiuterių entuziastai pradėjo taip pat ir dabar „pimpina“ savo kompiuterius kaip tik nori. O profesionalai daro taip pat su galingais serveriais.

Dar viena dilema, dažnai kankinanti kompiuterius mėgstančius rinkti entuziastus yra padėvėtų dalių nauda. Ar tikrai seniau darė geresnius produktus? Deja, technika dėvisi. Nesvarbu, ar tai guoliai, ar silikoninė plokštelė su tranzistoriais ir visokiomis jungtimis. Dulkės, drėgmė, kartais net smūgiai gali turėti lemiamos įtakos komponento kokybei. Taigi, išėmę iš seno kompiuterio motininę/pagrindinę plokštę ar RAM atmintį ir įdėję juos į naują nebūtinai gausite šiuolaikinius standartus atitinkantį kompiuterį. Kaip ekspertai, rekomenduojame rinktis naujas dalis. Juk kompiuteris jums turi tarnauti ne vienerius metus, o mažiausiai 5 ar net daugiau. Pasižiūrėkite, su kokiais duomenų kiekiais jau dabar turi dirbti procesoriai ir kietieji diskai, ir suprasite, kad senas komponentas gali būti tiesiog per lėtas jau po poros metų. Kas tada? Tada teks jį keisti...

Amžinas klausimas yra ką pasirinkti: brangų ar pigesnį komponentą. Atsakymas čia labai paprastas – žiūrėkite į technines charakteristikas. Jei jums pakanka galios, kam leisti pinigus supergalingam komponentui. Pavyzdys gali būti vaizdo plokštės. Jei kompiuteris naudojamas filmams, Youtube ir studijoms, galingos vaizdo kortos nereikia. Bet jei įsijungsite naujausią žaidimą, suprasite, kad reikia geriau investuoti į patikimą gamintoją ir kokybę.

Rinkdamiesi kompiuterių komponentus atidžiai skaitykite jų technines charakteristikas. Jei kyla klausimų, susisiekite su mūsų konsultantais – bandysime rasti sprendimą kartu. Juk esame savo srities profesionalai, surinkę ir pardavę ne vieną kompiuterį. Patys esame išbandę įvairiausias komponentų kombinacijas ir galime pasakyti, kas su kuo labiausiai deri. Kompiuterių dalys – mūsų aistra, tad apie jas žinome viską.