Fortakas 8 700 30 100

Technologija, telpanti ant riešo

Iš karto išsiaiškinkime terminus. Angliškai „werable technology“ reiškia „dėvimąją technologiją“, nors Lietuvoje dažnai išgirsime ir apie „nešiojamąją technologiją“. Tai vienas ir tas pats, skirtumo nėra. Dėvimoji technologija yra kur kas tikslesnis vertimas, nes nešiojamės ir kompiuterius, ir telefonus, bet jie nevadinami „wearable“. Net jei palte įsiūsime vidinę 10 colių įstrižainės kišenę planšetiniam kompiuteriui, jis „dėvimuoju“ tikrai netaps.

Pats terminas nėra naujas. 1980 metais buvo pristatytas pirmasis laikrodis su kalkuliatoriumi ir mygtukais. Tokius laikrodžius buvo galima pamatyti ir Lietuvoje, tad su dėvimosiomis technologijomis buvome susipažinę dar prieš pažindami kompiuterius.

2004 metais buvo sukurtas tikras dėvimosios technologijos šedevras – suknelė kuri keitėsi pagal žmogaus judesius ir nuotaiką. Bet rūbai su Bluetooth ir gebėjimu vibruoti ir šviesti netapo populiarūs, nors ir patraukė šou pasaulio žvaigždžių dėmesį. Praėjo daugiau nei dešimtmetis, o mes taip ir nevaikštome apsirengę marškinėlių su ekranais – tai buvo tik vienetiniai bandymai sujungti technologijas ir madą.

Bet kai kas iš dėvimų dalykų prigijo gana neblogai. Kai kalbame apie dėvimąsias technologijas, pirmiausiai į galvą ateina mintis „išmanieji laikrodžiai“. Sportuojantiems žmonėms dažnai reikalingos apyrankės, o jaunimui – ausinės, kurios tapo ne tiek būdu pasiklausyti muzikos privačiai, kiek stiliaus dalimi. Naujausi bandymai su dėvimaisiais prietaisais yra juvelyrikos srityje. Tai išmanieji žiedai ir auskarai.

Norint geriau įsivaizduoti, kokie yra populiariausi dėvimųjų technologijų atstovai, reiktų suprasti, kuriose srityse jų panaudojimas yra tikslingiausias. Jei žmogus sportuoja, jam reikia sekti savo širdies ritmą (kardio treniruotės – vienos iš efektyviausių dietų), nueitų žingsnių skaičių, metrus, laiką, skirtą pratimams ir kitus parametrus. Čia idealu turėti išmaniąją apyrankę, kuri yra atspari drėgmei ir smūgiams. Jei reikia planuoti dieną ir greitai sužinoti tam tikrą informaciją – tiks ir išmanusis laikrodis, kuris be laiko atlieka dar daugiau įvairių funkcijų.

Kodėl dėvimosios technologijos tokios populiarios? Priežasčių yra keletas:

  1.        Galimybė pritaikyti dizainą. Juk išmanusis laikrodis vieną dieną gali atrodyti vienaip, o kitą – jau kitaip. Tai idealus būdas priderinti laikrodį prie rūbų stiliaus ir kitų aksesuarų.
  2.        Galimybė matyti tam tikrą informaciją netraukiant iš kišenės išmaniojo telefono. Daugelis funkcijų galimos suporavus išmaniuosius laikrodžius ar apyrankes su išmaniaisiais telefonais.
  3.        Stilingas aksesuaras iš žinomų gamintojų. Kiek žmonių žino TAG Hauer, Longines, Breitling, Patek Philippe? Tai geriausi šveicariškų laikrodžių gamintojai, kuriais domisi ne visi, tuo tarpu LG, Apple, Sony, Huawei, Samsung išmanūs laikrodžiai yra žinomi dėl savo gamintojo prekės ženklo.

Kada prireikia dėvimų technologijų

Jei nešiojate laikrodį ir išmanųjį telefoną, reiškia prireikti gali visada. Išmanusis laikrodis visada pravers tiek susitikimo metu, tiek laisvalaikiu, tiek sportuojant, tiek bendraujant su žmonėmis. Tai universalus dėvimas įrenginys.

Kur kas mažiau funkcijų turi išmanioji apyrankė, kuri skirta sportuojantiems ir daug judantiems žmonėms. Ji praneša, kad kraujospūdis pakyla virš normos, ji skaičiuoja nueitus žingsnius (jų žmogus turi kas dieną padaryti bent 5000-10 000), sudegintas kalorijas. Tokios išmaniosios apyrankės yra pakankamai stilingos, tad iš toliau tiesiog atrodo kaip skoningas papuošalas. Niekam ne paslaptis, kad apyrankė dovanų simbolizuoja tvirtą draugystę, tad tai ideali dovana draugams.

Kodėl išmanūs laikrodžiai dar neišstūmė apyrankių, nors jie atlieka tas pačias funkcijas ir dar jas gražiai grafiškai vaizduoja, tuo tarpu išmaniosios apyrankės galimybės kur kas mažesnės? Priežastys yra bent 2. Pirmiausiai, kaina. Išmanusis laikrodis kainuoja šimtus eurų, o apyrankė – tik dešimtis, tad jas gali sau leisti daugiau žmonių. Antra priežastis – baterijos veikimo trukmė. Išmaniusius laikrodžius, deja, krauti reikia kur kas dažniau, nei apyrankes. Tai reiškia, kad su jais nenueisite miegoti, o prijungsite prie mikro USB laido, kad įsikrautų kitai dienai.

Esminiai rinkos žaidėjai

Natūralu, kad išmanieji prietaisai yra glaudžiai susiję su išmaniaisiais telefonais. Taip juos valdyti daug patogiau. Jei jau išmanusis laikrodis ar apyrankė tampa išmaniojo telefono priedu, tai jo sukūrimu daugiausiai suinteresuoti išmaniųjų technologijų gamintojai. Tad nieko nebestebina tokie prekės ženklai kaip Huawei, Xiaomi, Sony, LG, Samsung, Motorola, Apple. Kas iš tikrųjų stebina, tai tokie pavadinimai kaip:

  •          Garmin. Jie yra daugiau žinomi, kaip GPS navigatorių gamintojai iš JAV.
  •          Pebble. Tai išskirtinai išmaniųjų laikrodžių gamintojai, susikūrę po sėkmingo Kickstarter finansavimo projekto, JAV.
  •          Fossil. Tai skirtingų aksesuarų gamintojas iš JAV.
  •          Polar. Širdies aparatų gamintojas iš Suomijos.

Įdomu ir tai, kad į išmaniųjų laikrodžių rinką bando eiti ir tradiciniai laikrodžių gamintojai. TAG Hauer, Tissot, Breitling, Bulgari, Guess, Mondaine, Alpine ir kiti tradicinių laikrodžių gamintojai jau dabar turi po vieną ar net keletą išmaniųjų laikrodžių modelių. Aišku, jų kaina yra verčianti iš koto, tačiau dizainas ir medžiagų kokybė pateisina vardą. Išmaniųjų laikrodžių gamintojai nuolatos bendradarbiauja su tradiciniais laikrodininkais, mat šie nelabai išmano šiuolaikinių rinkodaros triukų ir nežino, kaip pateikti išmaniąsias technologijas jaunimui.

Ateities perspektyvos

Reiktų prisiminti istoriją. Japonijos kompanija Seiko dar 7 dešimtmetyje pagamino elektroninį laikrodį, kuris tapo toks populiarus, kad į užmarštį nustūmė visus šveicariškų laikrodžių gamintojus. Vėliau šie perėjo nuo mechaninės prie kvarcinės technologijos ir taip po truputėlį atgavo savo pozicijas. Apple prieš keletą metų pristatė savo išmanųjį laikrodį, tačiau jis buvo toks brangus, kad net su visomis Apple galimybėmis nepakeitė pasaulio. Atsirado daugybė kitų gamintojų, kurie išmaniuosius įrenginius gamina labai pigiai arba gana brangiai. Deja, technologija nėra išdirbta iki galo, todėl pasaulio pakeisti išmanieji laikrodžiai ir išmaniosios apyrankės negalės dar kurį laiką. Kas tam trukdo? Jau minėtas trūkumas – baterijos laikas. Jei paprastuose laikrodžiuose dedamos 10 metų tarnaujančios baterijos, kurių pakeitimas kainuoja keletą eurų, tai išmanieji ir dėvimieji įrenginiai tokios prabangos dar neturi.

Išmaniųjų įrenginių daugės, tačiau jie turės užsikariauti savo nišą ir 7 dešimtmečio laikrodžių revoliucija nebepasikartos.

Kita perspektyva – skambinimas be telefono. Kol kas LG turi tokius laikrodžius, kuriems nereikia šalia turėti išmaniojo. Kiti laikrodžiai be išmaniojo neturi jokios vertės. Ateityje bus didinama vertė atsiskiriant nuo išmaniojo telefono.

Ar turėsime rūbus su ekranais? Tik tada, kai ekranų technologija bus ištobulinti iki tiek, kad ekraną bus galima įsiūti š medžiagos ruošinį naudojant tas pačias siuvimo mašinas, kurios naudojamos rūbų siuvimo pramonėje. Čia ilgai laukti greičiausiai nereikės, nes jau dabar demonstruojami lankstūs ir popieriaus plonumo ekranai. Klausimas tik dėl tokių marškinėlių kainos...