Fortakas 8 700 30 100

Televizorių tendencijos 2017 metams: ar Android TV pagaliau užkariaus išmaniųjų TV rinką?

IFA 2016 paroda Berlyne yra viena iš didžiausių IT parodų Europoje ir pasaulyje, kur pasauliniai gamintojai pristato rudenines naujoves. Kitas masinis naujovių pristatymas  bus tik žiemą, tad dabar galima drąsiai teigti, kad matome tam tikras užuominas, kas bus aktualu kitais metais. Šiandien pasidomėjome, ką pristatinėjo kompanijos, gaminančios televizorius. Kokie televizoriai bus populiariausi, ką pirkti, o ko verta dar palaukti?..

Visai ne paslaptis, kad pagrindiniai rinkos žaidėjai yra Samsung, Sony, Panasonic, LG ir Philips. Visi kiti – daugiau epizodiniai veikėjai. Bet kartais pavyksta suspindėti ir jiems – veikėjams, kurių tikslas sudaryti minios įspūdį. Pagrindines madas ir tendencijas diktuoja 5 didieji gamintojai, tad labai įdomu, kuo jie gyvena.

Naujovės

Pradėkime nuo Samsung. Jų naujovė – 88 colių įstrižainės kvantinių taškų Samsung televizoriai KS9800. Tai nėra rinkos naujovė, nes kvantinių taškų televizorius seniau pristatė ir LG, tačiau tokio dydžio televizorius yra tikrai vienas iš retesnių. Pristatyta 15 modelių kvantinių televizorių, tarp jų ir du lenkti, skirti žaidimams.

Sony naujovė – televizorius ZD9 4K HDR su Android TV. Iš pavadinimo jau galima suprasti, kad tai itin kokybiškas televizorius, pasižymintis 4K raiška, HDR technologija, o prie viso to – Android operacine sistema.

LG parodoje Europai pristatė savo naują prekės ženklą LG Signature. Tai grupė itin patrauklaus dizaino produktų namams – šaldytuvai, skalbimo mašinos, indaplovės ir, žinoma, televizoriai. Šį kartą LG koncentravosi į OLED televizorius. Tiksliau OLED HDR su Dolby Vision sistema. Taip pat jų televizoriai gali pasigirti ir nauju sertifikuotu vaizdo formatu Ultra HD Premium.

Panasonic taip pat turėjo ką parodyti. Įdomu tai, kad daugiausiai dėmesio pritraukė ne nauji 4K OLED televizoriai, bet Blu-ray grotuvai. Taip, šie televizorių priedai  dabar yra labai svarbūs, bet apie tai kiek vėliau.

Philips pristatė savo naujus TP Vision serijos OLED televizorius su Android TV operacine sistema. Aišku, jie yra 4K raiškos, su HDR technologija.

Kinų gamintojas Skyworth pademonstravo revoliucinį televizorių su dviem ekranais. Tiksliau vienas ekranas, tik rodo abiejose pusėse. Tai puikus dalykas šeimoms, kurios nepasidalina, ką žiūrėti (tiesa, reiktų žiūrėti su ausinėmis, kad netrukdytų garsas), arba reklamai, kai ir iš vienos ir iš kitos pusės rodoma ta pati arba skirtinga reklama.

Apie OLED tunelį, kurį pastatė LG turbūt jau girdėjote...

Sharp pristatė IGZO technologiją, kuri pasižymi ypatingomis savybėmis – televizoriai naudoja mažiau energijos ir gali būti visiškai permatomi. Ši technologija gali būti panaudota bet kokiuose paviršiuose. Bet tai gana tolimos ateities technologija, kurią galbūt pamatysime po kelių metų. Ne dabar...

Tendencijos

Kokios gi televizorių tendencijos mūsų laukia kitais metais. Pasižiūrėkime, kur link juda didžiausių gamintojų tyrinėjimai ir bandymai.

OLED technologijų triumfas. Akivaizdu, kad 2017 metais dauguma gamintojų gamins televizorius su OLED ekranais. Nors jų planus gali sujaukti kvantinių taškų technologija. Tai LCD televizoriai su daug mažesniais taškais, todėl jų raiška taip pat yra labai gera ir vaizdo kokybė nesmarkiai atsilieka nuo OLED. Skirtumas tas, kad kvantinių taškų technologija yra kiek pigesnė, nei OLED. Dabar ne kiekvienas gali sau leisti mokėti kelis tūkstančius eurų už OLED televizorių. Kvantinių taškų televizoriai tiek daug nekainuos, todėl dalis rinkos bus užpildyta LCD „palikuonimis“.

Ultra HD Premium formatas. Tai ne nauja raiška. Ji ta pati 4K – Ultra HD arba UHD. Formatas yra kuriamas susivienijus TV turinio kūrėjams, kino studijoms ir TV įrangos gamintojams į tam tikrą organizaciją UHD Alliance, kuri ir patvirtina, kad tam tikras įrenginys atitinka Ultra HD Premium reikalavimus raiškai, šviesos intensyvumui, spalvų skaičiui ir kitoms techninėms detalėms. Prie šio aljanso prisijungė tokie garsūs vardai kaip Sony, Panasonic, LG, Philips, Samsung, Sharp, Toshiba, o taip pat ir kitos techninės įrangos gamintojai – Dell, Microsoft, Nvidia. Iš turinio kūrėjų galima paminėti Amazon, Netflix, taip pat kino studijas Paramount, Universal, Warner Bros., Disney, DreamWorks, 20th Century Fox. Aišku, dalyvauja ir pagrindiniai TV sistemų kūrėjai Dolby ir DTS. Kitais metais prie šios kompanijos turėtų prisijungti ir daugiau narių, o šis formatas turėtų tapti visuotinai priimtinu.

Kodėl šis aljansas yra ne tik televizorių gamintojų? Įdomu tai, kad vieni patys televizoriai su savo aukšta raiška toli nenueis, jei nebus tokios aukštos raiškos turinio transliuotojų ir kūrėjų. Dėl to ši organizacija ir vienija gana skirtingus ir tarpusavyje konkuruojančius prekinius ženklus. Tai turėtų būti tas žodis, kurį kitais metais girdėsite labai dažnai – Ultra HD Premium.

Android TV? Sunku pasakyti, ar tai kitų metų tendencija, ar perkeliama į dar kitus metus. Sony ir Philips jau pereina prie Android TV, tačiau Samsung kuria savo Smart TV operacinę sistemą. Panasonic taip pat, kaip ir LG. Jei visų nagai riesti į save, gali būti sunku sulaukti to momento, kai tuos pačius žaidimus galėsime žaisti tiek išmaniajame telefone, tiek namuose, per televizorių. Bet artėjama prie didesnių mastų, tikrai.

Blu-ray technologija primins apie save labiau. Kiek kainuoja Blu-ray grotuvas, galintis groti 4K raišką patenkinantį turinį? Kol kas kainavo labai daug, tačiau Panasonic pristatė tai, ko visi labai laukė. Taigi tendencija akivaizdi – 4K Blu-ray grotuvai pigs, tad Ultra HD Premium formatas greičiau pasieks mūsų namus. Juk jie skirti peržiūrėti filmams. Pagrindinis tokių grotuvų konkurentas Netflix, Amazon, Viaplay ir kiti aukštos raiškos turinio transliuotojai.

Kainų kritimas. OLED technologija vystoma jau kuris laikas, tad natūralu, kad kainos turi pradėti po truputį kristi. Kol kas kritimas nėra labai žymus – nuo 20 000 dolerių iki 4000 (per pora metų). Bet kuriuo atveju atsirandant naujiems produktams, senųjų modelių kainos krenta gana drastiškai, tad OLED televizoriai jau kitais metais atsiras ne tik turtuolių, bet ir vidurinės klasės atstovų namuose. Beje, reiktų atkreipti dėmesį ir į garantinius laikotarpius. Nuo to priklauso efektyvumas. Įdomu tai, kad kvantinių taškų televizoriams Samsung duoda net 10 metų garantinį laikotarpį, kai paprastai televizoriams suteikiama 2-3 metų garantija. Drąsus žingsnis, tačiau tai reiškia, kad kvantinių taškų technologija gali stipriai sudrebinti rinką ne tik dėl vaizdo kokybės, bet ir dėl kainų.

Lietuvoje technologijos šiek tiek vėluoja, tačiau tikimės, kad netrukus ir mes galėsime mėgautis tomis pačiomis technologijomis, kaip ir amerikiečiai, kinai ar japonai.