Fortakas 8 700 30 100

Nulis emocijų. Būtent to reikia perkant monitorių. Tai vienas iš tų pirkinių, kuriam šaltas protas reikalingas kur kas labiau, nei stora piniginė. Nesutinkate? Pabandysime apginti savo nuomonę.

Rinkdamiesi monitorių privalote tiksliai žinoti, kam jis bus naudojamas. Tik taip išsirinksite geriausią variantą. Populiariausi panaudojimo būdai:

  •          Darbui ir studijoms (rašymui);
  •          Filmų žiūrėjimui;
  •          Darbui su grafika;
  •          Žaidimams;
  •          Darbui ekstremaliomis sąlygomis;
  •          Televizijos žiūrėjimui.

Tikriausiai jau nebereikia skirstyti monitorių į CRT ir LCD LED – visi dabar yra LCD LED – ploni monitoriai su lemputėmis korpuso kraštuose, skirti pašviesti monitorių, kad vaizdas būtų geresnis. Skiriasi tik ekrano tipai: OLED, IPS, Retina. Tai ekrano paviršiai, nuo kurių priklauso spalvų ir vaizdo ryškumas.

Ką reiktų žinoti renkantis monitorius darbui ir pramogoms?

Atminkite tris pagrindinius dalykus:

  1.        Darbe prie monitoriaus praleidžiate kelias valandas per dieną su nedidelėmis pertraukomis, todėl jis turi būti pakankamai kokybiškas, kad negadintų jūsų akių.
  2.        Mažas kompiuterio monitorius rašymo darbams yra negerai. Didelis monitorius labiau tinka darbui su grafika, o ne rašymo darbams. Dėl to reiktų žinoti, koks jūsų darbo pobūdis ir ar reikalinga dažnai kreipti dėmesį į smulkias detales. Nuo to priklauso monitoriaus raiška.
  3.        Ar dirbate su dviem monitoriais? O gal per monitorių pageidaujate matyti ir TV programas? Tam prireiks specialių jungčių.

Taigi įstrižainė, raiška ir jungtys – trys pagrindiniai dalykai skiriantys monitorius. Nesigilinsime į 17 ir 22 colių įstrižainės monitorių skirtumus. Jie akivaizdžiai skiriasi savo dydžiu ir tik nuo modelio priklauso, koks rėmas ir stovas (beje, tam tikrais atvejais šis elementas taip pat gali suvaidinti lemiamą vaidmenį renkantis).

Kiek daugiau reiktų papasakoti apie raišką. Kuo ji didesnė, tuo geriau. Prieš keletą metų mums buvo labai svarbu, ar kompiuterio monitorius yra kvadratinis ar pailgas tam, kad palaikytų 4:3 ir 16:9 vaizdo formatus. Dabar ši problema visai neaktuali, nes santykis 16:9 tapo standartiniu. Kitas momentas yra raiška. Standartinė HD raiška – 1920×1080 taškų. Tai televizijai sukurta raiška. Monitoriai gali turėti kiek didesnę, nes skiriasi tik aukštis. Viena populiariausių monitorių raiškų yra 1920x1200. Taigi aukštis skiriasi 120 taškų, kurie gali būti išnaudojami papildomai. Tai ypač aktualu tiems, kurie ekrane daug skaito, nes ilgesniame ekrane matyti daugiau teksto.

Dirbantiems su grafika arba mėgstantiems dalinti ekraną į dvi dalis (tai labai populiari Windows 10 funkcija), rekomenduojama įsigyti UltraWide FullHD monitorių, kurio raiška yra 2560x1080 taškų. Raiška tokia pati, kaip ir normalių monitorių, tik plotis yra didesnis.

Peršokime QHD raiškos monitorius (2560x1440 taškų), nes jų dienos suskaičiuotos. Jie dar vadinami 2K monitoriai, kuriuos keičia 4K arba net 8K (pakeis artimoje ateityje). Dabar protingiausia įsigyti 4K raiškos monitorius, kurie pasižymi puikiomis savybėmis. 4K reiškia 4 kartais didesnė raiška už HD. Dėl to jų raiška yra 4096×2160 taškų. Monitoriams taikoma kiek kitokia raiška – 3840x2160 taškų. Monitorių skirtumai nėra labai dideli, tačiau patogumas – akivaizdus.

Toliau – 5K monitoriai su 5120x2880 taškų raiška. Nors jau sukurti ir 8K ekranai, monitorių su tokia raiška daug nėra. Klausimas, ar reikalingas nedidelis 5K monitorius už dvigubai didesnę kainą, nei 4K? Galbūt kuris nors grafikos dizaineris būtų linkęs aktyviai ginčytis, bet... Dar palaukime technologijų pažangos, kurią visada lydi kainų kritimas.

Jungtys monitoriams labai svarbios, nes būtent per jas iš kompiuterio pateikiamas vaizdas. Jei norite prijungti du monitorius, reikia papildomų jungčių kompiuteryje. Taip pat galima tiesiai prie monitoriaus jungti kitus prietaisus. Tad reiktų pasidomėti tais modeliais, kurie turi papildomų USB 3.0 ar HDMI jungčių.

Televizorius per monitorių? Prašom. Variantai yra du – perkate TV kortą ir montuojate į kompiuterį, arba perkate monitorių su TV funkcija. Jis bus kiek storesnis, tačiau galėsite žiūrėti mėgiamas skaitmeninės TV programas.

Stoveliai labai svarbūs renkantis monitorius. Jie padeda patogiau pastatyti monitorių ant darbo stalo. Kartais gali prireikti jį pasukti į vieną ar kitą šoną, kad parodytumėte vaizdą šalia sėdinčiam kolegai ar klientui. Kartais patogiau pasukti monitorių vertikaliai (taip telpa labai daug teksto). Kartais iš viso patogiau monitorių kabinti ant sienos. Be to, visada reikia atminti, kad yra tam tikri reikalavimai, kokiu atstumu turi būti monitoriai, kad negadintų akių.

Viskas labai paprasta – optimalus atstumas yra nustatomas pagal monitoriaus įstrižainę. Reikia padauginti kompiuterio įstrižainę centimetrais iš 1,5 koeficiento. Taigi, jei jūsų monitorius yra 20 colių arba 50 centimetrų, akys turėtų būti nutolusios per 75 centimetrus. Šis principas galioja žiūrint filmus. Darbui pakaks ištiesti ranką su ištiestais pirštais. Monitorius turi būti per rankos ilgį. Šis principas galioja FullHD raiškai. Jei monitorius yra aukštesnės raiškos, žiūrėjimo atstumas gali trumpėti. Pavyzdžiui, į 4K raiškos 200 colių įstrižainės monitorių galima žiūrėti iš 35 centimetrų atstumo. Taigi, jei mėgstate „įlįsti“ į monitorių, rinkitės aukštesnės raiškos monitorių.

Monitorių skirtumai susiveda į kainą. Galima įsigyti paprastą FHD monitorių už 250 eurų arba kiek pasitaupyti ir nusipirkti tokį patį 4K raiškos monitorių už 650 eur. Kaip minėjome, 5K pirkti nelabai apsimoka, nes jo kaina prasideda nuo 1200 eurų. Dar kiek lukterkite, nebent negalite gyventi be unikalių 5K raiškos monitorių. Kaina mokama ne tik už vardą ar raišką. Kaina mokama ir už poveikį mūsų akims ir sveikatai. Kuo naujesnio modelio monitorius, tuo mažiau kenksmingų bangų jis išmeta. Me to visada yra galimybė įsigyti apsauginių plėvelių ant ekrano, kurios papildomai neutralizuoja odai kenksmingas bangas.

Jau nusprendėte, pagal ką rinksitės? Dabar prašome užsukti į Fortakas.lt monitorių katalogą. Ten rasite šimtus monitorių, iš kurių tikrai išsirinksite sau tinkamą.