Fortakas 8 700 30 100

Vidiniai kietieji diskai HDD

Vidiniai kietieji diskai HDD 

Tai kompiuterių komponentai, skirti kompiuterių atminties talpai praplėsti. Kietieji diskai paprastai skirstomi į dvi pagrindines grupes – HDD diskai ir SSD diskai. Pateikiame keletą naudingų įžvalgų apie šiuos diskus.

HDD kietieji diskai (Hard disk drive) yra dažniausiai montuojami į stacionarius ir nešiojamus kompiuterius. Paprastai stacionarūs kompiuteriai iš karto parduodami su HDD, tačiau kiekvienas vartotojas nesunkiai gali pridėti papildomos vietos, įsigijęs papildomus diskus ir prijungimo adapterius. Nors tai nėra sudėtinga, rekomenduojama kreiptis į specialistus konsultacijos, kaip tai padaryti nepakenkiant kompiuterio darbui.

Vis rečiau HDD kietieji diskai montuojami į nešiojamus kompiuterius. Nešiojami kompiuteriai yra kur kas mažesni, todėl jiems reikalingi kompaktiškų išmatavimų įrenginiai. Dėl šios priežasties diskai gaminami dviejų dydžių – 2,5 colio ir 3,5 colio.

HDD veikimo principas yra gana paprastas – duomenys įrašomi į magnetinį diskelį, kuris nuolatos sukasi. Jį suka specialus diskasukis. Diskelio išimti kaip kompaktinės plokštelės negalima.

HDD ir SSD skirtumai, privalumai ir trūkumai

HDD ir SSD diskų skirtumus bei privalumus su trūkumais iliustruoja ši lentelė:

Savybė

SSD

HDD

Pasiekiamumo laikas

SSD diske duomenys pasiekiami per 35-100 mikrosekundžių. Tai didelis privalumas, nes programos paleidžiamos greičiau iš SSD disko.

HDD diske duomenys pasiekiami per 5000-1000 mikrosekundžių.

Ilgaamžiškumas

SSD diskas naudoja „flash“ atmintį, todėl jo naudojimo laikas yra ilgesnis.

HDD diskas yra pagamintas iš diskelio, diskasukio ir skaitytuvo. Visos šios dalys juda ir su laiku gali nusidėvėti. Tai reiškia trumpesnį tarnavimo laiką.

Talpa

Maksimali SSD disko talpa – 4 TB, tačiau didelės talpos diskai kainuoja brangiau ir didžiajai daugumai pirkėjų yra neįperkami. Populiariausia šių diskų talpa – 120-480 GB.

Maksimali HDD disko talpa – dešimtys TB. Šie diskai yra pigesni pagaminti, todėl net ir kelių TB talpos diskai vis dar yra įperkami didžiajai daugumai pirkėjų.

Kaina

SSD diskų kaina yra aukštesnė, nei HDD, todėl daugelis vartotojų renkasi nedidelės talpos diskus.

HDD diskų technologija yra išdirbta ir nebrangi, todėl kainos yra priimtinos daugumai pirkėjų. 1 TB atminties diskai kainuojam mažiau nei 100 eurų.

Dydis

SSD diskai gaminami 2,5 colių ir mažesni, todėl jie naudojami nešiojamuose kompiuteriuose ir kituose plonuose prietaisuose, reikalaujančiuose itin koncentruotos vietos.

HDD gaminami 3,5 ir 2,5 colių. Jie dažniausiai naudojami stacionariuose kompiuteriuose, kur nėra poreikio labai taupyti vietą. Deja šiuolaikiniuose miniPC kompiuteriuose jie nebegali būti naudojami, todėl praranda dalį pirkėjų.

Energijos suvartojimas

SSD diskas vartoja labai mažai elektros energijos. Tai didelis privalumas, nes tokie diskai taip greitai neišeikvoja baterijos laiko.

HDD nuolatos veikia diskasukis, kuris suvartoja gana nemažai elektros energijos, kad užtikrintų efektyvų darbą.

Triukšmas

SSD neskleidžia jokių garsų, nes jame nėra jokių variklio principu veikiančių mechanizmų.

Kadangi HDD veikia diskasukio su varikliuku principu, kartais įrašant duomenis gali girdėtis nesmarkus ūžimas. Kai patalpoje veikia keletas tokių ūžiančių diskų, fiksuojamas šioks toks triukšmas.

Šilumos išskyrimas

SSD neturi mechaninių detalių, todėl beveik nekaista.

HDD mechanizmai sukdamiesi išskiria nemažai šilumos. Dėl šios priežasties diskas susidėvi greičiau, taip pat reikalingi specialūs aušintuvai korpuse, kuriame HDD įmontuotas.

Magneto poveikis

SSD jokie magnetai neveikia, nes viduje nėra geležinių dalių.

HDD mechanizmas turi metalinių detalių, kurios gali būti veikiamos magnetu ir taip sutrikdyti mechanizmo darbą arba pakenkti duomenims.

 

Apibendrinant galima išskirti po vieną privalumą ir trūkumą. SSD diskai yra atsparūs išorės poveikiams, ilgaamžiškesni ir patikimesni, tačiau gerokai brangesni. HDD pasižymi didele talpa ir optimalia kaina, tačiau yra dideli ir panaudojami ne visur, be to nėra tokie ilgaamžiai, kaip SSD.

Kaip išsirinkti vidinį kietąjį diską?

Išsirinkti vidinį kietąjį diską gali būti ne visada paprasta. Reikia gana gerai išmanyti kompiuterio sandarą, kad galėtumėte nuspręsti, koks būtent kietasis diskas yra tinkamiausias. Keletas patarimų, į ką reiktų atkreipti dėmesį:

  • Vidinis diskas reikalingas nešiojamam kompiuteriui ar stacionariam. Nešiojamajam kompiuteriui geriau rinktis SSD diską. Stacionariajam kompiuteriui galite rinktis HDD diską, nes jis nebus dažnai judinamas, be to korpuse yra pakankamai vietos prijungti juos kelis, ne tik vieną.
  • Mažiausia vidinio disko talpa – 128 GB. Tiek užteks operacinei sistemai ir kelioms ne itin didelėms programoms. Deja dokumentams, fotografijoms ir vaizdo klipams liks gana nedaug vietos, todėl gali prireikti išorinio disko. Optimaliausias SSD disko dydis – 240-480 GB. Didesnės apimties SSD vidiniai diskai naudojami inžineriniuose mechanizmuose, todėl jie pakankamai brangūs nešiojamam kompiuteriui. Labiau apsimoka įsigyti nešiojamą išorinį diską ir juo naudotis. HDD diskams ši situacija nebūdinga, nes ir 1TB diskas kainuoja apie 100 eurų, todėl yra įperkamas daugumai kompiuterių naudotojų.
  • Prieš pirkdami SSD ar HDD savo kompiuteriui, pasidomėkite, kokia jungtimi yra prijungtas dabartinis jūsų diskas. Jeigu pirksite nešiojamam kompiuteriui, taip pat turėsite pasirūpinti ir esamų duomenų perkėlimu, kad įdėję naują SSD diską galėtumėte pasiekti savo operacinę sistemą ir programas bei duomenis. HDD atveju galima prijungti papildomą diską ir vienu metu dirbti su dviem diskais. Kai baigsite kopijuoti duomenis, senąjį galite atjungti ir palikti naująjį. Senojo HDD neišmeskite – įsigykite nebrangią dėžutę ir pasidarykite išorinį diską prijungiamą USB kabeliu. Beje, tokio disko labai dažnai nešiotis nepatartina.
  • Jei neturite pakankamai žinių, kaip pakeisti SSD ar HDD savo kompiuteryje, paieškokite specialisto ir pirmą kartą jį keiskite su specialisto konsultacija ar realia pagalba. Jei tokio neturite, ieškokite informacijos internete, ypač Youtube tinkle, kur galima rasti daugybę mokomųjų video, kaip pakeisti diską.
  • Visada įvertinkite disko kainas. SSD ir HDD kainos efektyvumas yra matuojamas kaina už gigabaitą. Tai reiškia, kad reiktų žinoti disko talpą ir padalinti ją iš kainos. Tokiu būdu gausite vieno gigabaito kainą. Tada galėsite palyginti kelis diskus ir nuspręsite, kuris jums yra tinkamiausias. Tai galioja renkantis tarp labai didelės ir nedidelės talpos diskų. Atminkite, kad SSD gigabaito kaina visada bus kelis kartus didesnė, nei HDD, todėl tarpusavyje šių diskų kainų lyginti nelabai tikslinga.
Atminkite, kad vidiniai kietieji diskai internetu parduodami pigiau, nei parduotuvėje. Be to asortimentas elektroninėje parduotuvėje yra tikrai platus, todėl patenkins net ir išrankiausius pirkėjus.